X

Ayı Piyasasının Etkileri: Şirket Çalışanlarının %70’i İşsiz Kaldı

Ayılar yalnızca fiyatları değil şirketleri de kötü etkiledi.
12:00
29 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain tabanlı popüler bir sosyal medya platformu Steemit, CEO Ned Scott’ın duyurusuna göre iş gücünde %70’i aşan bir azaltmaya gitti. Bunun temel sebebi 2018’de kripto para fiyatlarında yaşanan düşüş. Steemit ağının kripto parası STEEM Ocak 2018’de yaklaşık 8 dolardan işlem görürken 26 Kasım’da 0,30 dolara düştü.

Steemit para akışı sağlamak için düzenli aralıklarla STEEM satmak durumunda. Bu sebeple şirket piyasa tekrar iyileşene dek operasyonel masraflarını azaltma yoluna gitti.

STEEM şu sıralar %20’lere varan bir yükseliş yaşadı, haberimizin hazırlandığı sırada ise %14 yükselişle 0,36 dolardan işlem görüyor. Yani yatırımcılar bu haberi olumlu bulmuş olabilir. Çalışan ve altyapı masraflarında azalmaya gitmek Steemit’in uzun vadede hayatta kalabilmesi anlamına geliyor. Ancak Scott’a göre,

Steem’i geliştirmeye devam edebilmemiz için ekonomik olarak sürdürülebilir olmak adına ilk olarak masrafları kontrol altına almamız gerekiyor. Şu anda projenin hayatta kalmasından, steemit.com’un faaliyet göstermeye devam etmesinden, misyonumuzu canlı tutmaktan ve harika insanları bir araya getirmekten daha fazla istediğim hiçbir şey yok.

Şirket bunun yanı sıra masraflardan kısmak adına yazılımla ilgili bazı önlemler aldı. İşten çıkarma hamlesi, Steem velocity hard fork’undan iki ay sonra gerçekleşti. Hard fork’la birlikte kodda yapılan bazı değişikliklerin yanı sıra Steemit’te post atma ücretini artırdı. Hard fork devreye girdiğinden beri STEEM fiyatı %70’lik bir düşüş yaşadı. 28 Kasım itibariyle de Steemit’in Alexa sıralaması 2.200’lerden 3.600’lere düştü.

Kaynak: bitcoinnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar