Avax, Cardano, AXS! İşte Hafta Başında Yaşanan Gelişmeler!

Hafta başında altcoinlerde düşüşler oldu. Önümüzdeki günlerde Fed tarafından yapılacak açıklama ise gidişatın belirlenmesi açısından önemli olacak.
21:00
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Avalanche (AVAX) anahtar desteği olan 22 doları 0test ediyor gibi görünüyor. Avalanche blok zincirinin yerel tokeni olan AVAX, kripto para piyasalarındaki geniş bir geri çekilmenin ortasında, pazartesi günü önemli bir direnç seviyesini test ettikten sonra geri düştü ve traderlar haftanın ilerleyen saatlerinde işleri ciddi şekilde sarsabilecek önemli makro olaylardan önce risklerini azalttı.

AVAX’ta Son Durum

AVAX/USD en son 22 dolar seviyesinin hemen altında el değiştiriyordu. Neredeyse Mayıs’tan Temmuz’a kadar kilit bir desteğe dönüşen direnç seviyesine ulaştı.

AVAX, Pazartesi günü 23,80 dolar civarındaki pazar kapanışına göre yaklaşık %8 daha düşük fiyattan işlem görüyor ve CoinMarketCap’e göre son 24 saatte %8’in üzerinde düşüş yaşadı. Bu, piyasa değerine göre ilk 20’deki en kötü performans gösteren kripto para birimi olma özelliğini taşıyor. Olumsuz tarafı, ayılar 21 doların hemen altında 21 Günlük Hareketli Ortalamayı test etmeyi deniyorlar gibi görünüyor.

Ancak bu haftaki önemli makro olaylardan önce, AVAX’ın 22 dolarlık kilit alana yakın hareket etmeye devam etmesi mantıklı olabilir. Apple, Amazon, Microsoft ve Alphabet (Google’ın ana şirketi) gibi çeşitli büyük ölçekli ABD hisse senetleri hafta ortasında kazanç bildirecek ve bunun hisse senedi piyasası duyarlılığı üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Kripto, son çeyreklerde hisse senetleriyle yakın bir ilişki sürdürdü.

Bu arada, Fed’in Çarşamba günkü art arda ikinci toplantısı için faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor. Fed Başkanı Powell’ın ekonomi üzerindeki tonu ve faiz artırımlarına ilişkin görünüm, piyasaların 75 baz puanlık hamleyi fiyatlamış olmasıyla birlikte traderlar tarafından incelenen ana faktör olacak.

Durumun böyle olması, risk iştahını ve kripto para geri tepmesini destekleyebilir. Başka yerlerde, 2. Çeyrek için ABD GSYİH büyüme rakamları Perşembe günü açıklanacak ve ABD ekonomisinin 2022’nin ilk yarısında teknik bir resesyona girip girmediğini teyit edecek. Bu hafta makro olaylar kötü giderse, bu kripto üzerinde ağır bir yük olabilir. 22 doların altına olabilecek bir kırılma, 16 dolarlık alanda desteğe doğru daha düşük bir koşunun kapısını açabilir.

Cardano’da Vasil Hard Fork Beklentisi

Cardano blok zincirindeki yerel token olan ADA, en son 0,53’lerdeki hafta sonu zirvelerinden gerileyerek 0,49 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Bununla birlikte, kripto para birimi, son zamanlarda 0,47 ila 0,55 dolarlık aralıklarda işlem görüyordu ve 0,49 doların hemen altındaki 50 Günlük Hareketli Ortalamasına yakın işlem görmeye devam ediyor.

Yaklaşan makro olayların yanı sıra, ADA traderları, ay sonundan önce beklenen Cardano blok zincirinde gerçekleşecek olan Vasil hard fork yükseltmesiyle ilgili güncellemeleri de bekliyorlar. Güncelleme başlangıçta Haziran ayı sonlarında planlanmıştı ancak en az bir ay ertelendi ve bazıları başka bir gecikmenin daha gelebileceğini düşünüyor.

Cardano’nun geliştiricileri, Alonzo hardforkun Eylül 2021’de blok zincirine akıllı sözleşme işlevselliği eklemesinden bu yana, yaklaşmakta olan güncellemenin Cardano’daki en karmaşık geliştirme ve entegrasyon programı olduğunu söylüyor. Vasil hardfork, işlem boyutunu ve sonuç olarak, ağdaki işlem ücretlerini düşürürken ağın verimini arttırmayı hedefliyor.

ADA/USD teknikleriyle ilgili olarak, kripto para birimi için işler hala iyimser görünüyor. Geçen hafta bu zamanlar ADA, Haziran ortasından beri kendisini sınırlayan bir düşüş trendinin üzerine çıktı. 0,47 dolarda desteklenirse, kripto para birimi 21DMA’sını 0,47 dolarda hızlı bir şekilde test edebilir ve hatta 0,45 dolara kadar düşebilir. Ancak bu alana bir düşüş, 0,55 dolar alanındaki son seviyelere geri dönmeyi hedefleyen alıcıları çekebilir.

Axie Infinity (AXS)

Pazar günü token başına 19,0 dolara yakın birkaç haftanın en yüksek seviyelerini yayınlamasından bu yana, oyna-kazan oyunu Axie Infinity’nin yerel kripto para birimi AXS, %15’in üzerinde bir düşüş yaşadı. 15.80 dolarlardaki mevcut seviyelerde, AXS son 24 saatte %9.0’ın üzerinde bir düşüş yaşadı ve bu da onu en kötü performans gösteren kripto para birimilerinden biri haline getirdi.

AXS/USD, 15 dolarlarda, 50 ve 21DMA’larını yeniden test ediyor gibi görünüyor. Son gerilemeye rağmen, AXS son 12 dolar ile 18 doların üstünde bulunan aralığının ilk yarısında kalmaya devam ediyor. Daha geniş kripto risk iştahı iyileşmeye devam ettiği sürece, ki bu büyük ölçüde bu haftanın makro olaylarının olumlu sonuçlanmasına bağlı olabilir, o zaman AXS için son zirveleri yakınında destek olmaya devam edebilir. Şimdilik 21 ve 50 DMA’larının üzerinde kalması, 19 dolara geri dönüşün mümkün olduğuna dair iyi bir işaret.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar