Asıl Hırsız Mağdurlardı! Milyon Dolarlık Kripto Saldırısında Ünlü İsimler Şüpheli Listesinde!

Özet

  • On-chain kanıtlar dolandırıcının SBF veya onunla bağlantılı biri olduğunu gösteriyor.

  • BALD Token lansmanın üzerinden 24 saat geçmeden rug-pull yaptı.

  • Coinbase ortaklığına inanmış gibi görünen yatırımcılar dolandırılacaklarının farkındaydı.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
20:57
1 Ağustos 2023

Kripto para yatırımcıları Pazar günü Base ağındaki yeni tokenden elde ettikleri kazancın sevincini yaşıyordu. Ancak ertesi gün işler hızla tersine döndü. Base ağında dolaşıma giren BALD Token yüzde 90’lık düşüş yaşadı. Dün duyurduğumuz gelişmenin ardından likiditeyi geri çeken ihraççının aslında tanıdık bir isim olduğu iddiaları ortaya atıldı.

BALD Token Dolandırıcısı Kim?

Birçok on-chain uzmanı Ethereum layer2 çözümü BASE ağında ihraç edilen BALD Token konusunda FTX kurucusunu suçluyor. Cinneamhain Ventures ortağı Adam Cochran, Bankman-Fried’in eski şirketi ve eş CEO’su Sam Trabucco’ya atıfta bulunarak yüzde 90 ihtimalle SBF veya Alameda’dan başka birinin rug-puldan sorumlu olduğunu yazdı.

Cochran ayrıca Bankman-Fried’in mahkeme ve kefalet tarihlerinin cüzdan hareketleriyle uyumlu olduğunu savunuyor. Raporlara göre, FTX ve Alameda iki yıldan uzun bir süre boyunca BALD geliştirici cüzdanına para yatırdı. Cüzdanda şu anda 12.331 ETH bakiye bulunuyor.

FTX dolandırıcılarını suçlayan diğer bir on-chain uzmanı ise MidasFoolsGold isimli kullanıcıydı. Bunun için birkaç kanıtı var.

  • Dolandırıcının cüzdanı FTX çöküşü sırasında insanlar borsadan kaçarken borsaya para yatırdı.
  • Cüzdan Alameda ile bağlantılı
  • SBF hapisteyken cüzdanlarda hiçbir hareket olmadı
  • İlginç bir şekilde, SBF ABD’ye indiğinde cüzdan yeniden dirildi. Cüzdan Circle depozitoları alıyor + tutuklanmasının üzerinden 2 gün geçmişken işlem yapabiliyor.
  • Cüzdan LUNA’nın çöktüğü sırada çok aktifti. Bu olay pek çok kişinin SBF’nin bir parçası olduğunu varsaydığı bir şey. Muhtemelen müşteri UST’sini kullanıyordu.

MidasFoolsGold BALD Token dolandırıcısının SBF değilse ailesinden, Alameda veya FTX yöneticilerinden biri olduğunu varsayıyor.

Kripto Para Yatırımcıları Dikkat Etmeli

Pazar günü tüm bu tartışmaların ortasında BALD Token sosyal medyada gündem olmuşken herkesin işin sonunun kötü biteceğini bildiğini gördük. Bu enteresandı ve içeride kalan yatırımcılar göz göre göre para kaybetmişti. Bu da kriptonun bazı yatırımcı gruplarında anormal riskler almayı normalleştirdiğini gösteriyor. Adeta kumar bağımlılığına benzer şekilde parasını kaybetmek pahasına yüksek kazanç umuduyla zar atan yatırımcılar grubu.

Genel beklenti bir rugpull veya çöküş olduğu için Pazartesi günü yaşanan yüzde 90’lık düşüş çoğu insanı şaşırtmadı. Hatta bazı yatırımcılar bir tur daha yükseliş olabilir beklentisiyle fiyatı 0,01 dolardan 0,04 dolara taşıdı.

Peki bu kumar masasının temel motivasyonu neydi? BASE üzerinde ihraç edilen BALD Tokenin direkt olarak Coinbase borsasıyla bağlantılı olduğu iddiaları. Sadece iddialar vardı. Resmi açıklamalar, elle tutulur kanıtlar yoktu. Yatırımcıların çoğu durumun böyle olmadığının da farkındaydı tek motivasyonları para kazanmak olduğu için gerçeği de kimse umursamıyordu.

O halde asıl hırsız inanmadıkları bir hikayeyi sırf son çıkanların zarar edeceği bir oyunda satın alan mağdurlardı. Sona onlar kaldı ve BALD Token dolandırıcısı erken davranarak çoğunu henüz 24 saat olmadan yolun başındayken içeride avladı. Bu biraz da saadet zincirlerinin dolandırıcılık olduğunu bilerek ilk giren kazanır mantığıyla hareket eden insanların durumuna benziyor. O halde hırsız net biçimde mağdurlardı, sadece ellerine istedikleri fırsat geçmediği için bugün mağdur koltuğunda oturuyorlar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar