Altın Liste! Forbes Dergisi’nden Bomba Rapor: DOGE ve 4 Altcoin! 2023’te Hazır Olun!

Kripto para piyasası 2022'de bekleneni veremezken, önde gelen dergilerden Forbes 2023'te değer kazanabilecek 5 altcoin'i paylaştı. 
15:55
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası 2022’de bekleneni veremezken, önde gelen dergilerden Forbes 2023’te değer kazanabilecek 5 altcoin’i paylaştı.

Litecoin, Monero ve DOGE!

Forbes’un listesindeki ilk altcoin son zamanlarda sürpriz rallileri ile gündemden düşmeyen Litecoin (LTC). 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, Bitcoin’in (BTC) en eski rakiplerinden biriydi. Girişimci ve bilgisayar bilimcisi Charlie Lee tarafından geliştirildi. Uzun süren sessizlikten sonra büyük oranda değer kazanan LTC, son günlerde analistlerin en çok paylaştığı altcoin’ler arasında yer alıyor. İkinci sırada Dogecoin yer alıyor. DOGE, 2013’ün sonlarında piyasaya girdi. Uzmanlara göre, DOGE’ün en büyük işlevi popüler kültür sayesinde piyasaya yeni yatımcı çekmesi. Bu yüzden yatırımcı sayısı ve ekosistem giderek büyüyor.

Dogecoin, kısmen Elon Musk’ın Dogecoin ile Tesla ürünlerini satın alma konusundaki tweet’ine yanıt olarak 2022’de yine değer kazanmıştı. Musk’ın DOGE’u desteklemeye devam edeceği düşünüldüğünde, sürpriz ralliler görmemiz şaşırtıcı olmaz. Forbes’un listesindeki üçüncü altcoin Monero (XMR). Monero, gizlilik özellikleriyle tanınan bir kripto para birimi. 2014 yılında piyasaya sürülen altcoin, gizlilik odaklı olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

AVAX ve XRP!

Listedeki dördüncü altcoin Avalanche (AVAX). 2020’de piyasaya sürülen Avalanche, kısa bir sürede büyük başarılara imza attı. Avalanche, Ethereum gibi akıllı sözleşmeler kullanan bir blockchain platformu olarak ön plana çıksa da aynı zamanda çok çeşitli başka uygulamaları da destekliyor. Ethereum’a göre en büyük avantajı, işlem yapma hızına ve verimliliğine verdiği önem. Ağ, saniyede 4.500 işlem gerçekleştirebileceğini iddia ediyor.

Avalanche kullanıcıları ayrıca token’larını stake edebilir ve karşılığında ödül alabilir. Listedeki bir sonraki altcoin Ripple (XRP). Uzmanlara göre, SEC davasına rağmen, XRP küresel para transfer ağı Ripple’ın ortaklıkları ve işlevi sayesinde ayakta kalacak. Bitcoin’den farklı olarak, XRP işlemleri iş ispatı veya hisse ispatı ile doğrulanmaz. Bunun yerine transferler, doğrulayıcılar olarak bilinen ağ katılımcıları tarafından işlenir. Ripple aracılığıyla işlem yapmak küçük bir ücrete tabidir. Bu nedenle XRP küresel çapta benimsenmeye devam ediyor.  Uzmanlara göre, Ripple SEC davasını kazanırsa tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabilir. Bu nedenle XRP balinaların gözdesi olmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar