Altcoinlerde Dibi Satın Alma Zamanı Mı? Kripto Para Kışı Bitiyor Mu?

Kripto paralar için artık dip görüldü mü? Piyasada yükselişin vakti geldi mi?
20:55
27 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcıları için trene doğru zamanda atlamak her zaman zor olmuştur. Peki artık zamanı geldi mi? Bunu bilmek güç, bir sabah uyandığımızda Bitcoin’in son kez dip seviyesini gördüğüne ve ardından yükselmeye başladığına şahit olacağız. En azından geçmiş veriler bize bunun birçok kez olduğunu söylüyor. Peki yükseliş başladığında treni kaçıranlar ne olacak?

Altcoinlerde Dibi Satın Alma

Dibi ve zirveyi tutturmak için geleceği görmeniz gerekir. Eğer böyle bir yeteneğiniz yoksa kesin olarak dip veya tepeyi tespit edemezsiniz. Kripto paralar diğer piyasalara göre bu konuda daha anlaşılmazdır. Bir sabah uyandığımızda Bitcoin’in aniden 30.000 dolara doğru gittiğini görebiliriz ve ardından bir miktar düşüş, sonrasında daha fazla yükseliş. Geçmişte bu birçok kez oldu. Kripto para piyasaları zorlu ayı dönemlerindeyken yatırımcılar inancını yitirdi ve artık son yükselişin geçtiğimiz dönem olduğunu söylemeye başladılar. Fakat Bitcoin öncülüğünde hep yeni boğa piyasaları gördük.

Bitcoin dahil kripto para birimlerinin yüksek volatilite gösterdiği bugünlerde kripto para yatırımcılarının bir kısmı düşüşü satın almayı planlıyor gibi görünüyor. Sadece son bir haftada, Bitcoin (BTC), haftalık en yüksek ve en düşük fiyat aralığı arasında %11,15’lik bir boşluk oluşturdu. Son veriler “dipten satın al” sözleri için günlük sosyal hakimiyet metriğinde büyük bir artışa işaret ediyor.

Kripto Para Kışı Bitiyor Mu?

Bitcoin ve diğerleri geçmişte böylesine zorlu şartlar görmedi. Mevcut ayı piyasası döngüsü, benzeri görülmemiş düzenleyici baskı ve olumsuz makroekonomik senaryo ile karşı karşıya. Rusya’nın nükleer tehdidi, enflasyon, merkez bankalarının şahin duruşu, henüz bitmeyen salgın ve daha niceleri. Kripto paralar özelinde durum çok daha karmaşık. Özellikle Terra iflasının ardından düzenleyici baskı arttı ve Terra’nın çöküşü çok sayıda kripto para şirketinin iflası ve piyasadan milyarlarca doların silinmesiyle sonuçlandı. Teknik analiz hep grafiğin geçmiş örüntülerine odaklanır, ancak bu dönemde bir sorun var. Geçmişte kripto paralar böylesine zor günler yaşamadı. Araya yaşanan bu sert iniş çıkışlar ise marjin yatırımcılarını temizlemekten başka işe yaramıyor. Son yaşanan ani düşüşte 65 milyon dolarlık long pozisyonu tasfiye edildi.

Şu anda, BTC balina varlıkları 29 ayın dip seviyesine geldi. BTC’nin garip fiyat modeli göz önüne alındığında, kripto para biriminin daha da düşmesi olasıdır. Birçok on-chain veri bize dibin yaklaştığını söylese de bazı yatırıcıların dibi satın alın çağrılarına rağmen piyasadaki belirsizlik sürüyor. Kripto paralardaki olumsuzluğun en azından önümüzdeki üç çeyrek bitip Fed sakinleşene kadar dağılması pek mümkün görünmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar