reklamı kapat

Almanların %64’ü Bitcoin’den Haberdar

19 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

15 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan ve Almanya Bilgi Teknolojileri Federal Kurumu ile telekomünikasyon ve yeni medya kuruluşları (Bitkom) tarafından yapılan bir ankete göre Alman halkının üçte ikisi bitcoin’den haberdar.

Kripto para dünyasının en popüler parasına yönelik sahip olunan farkındalık 2016 yılından beri ikiye katlandı. 2016 yılında Alman halkının yaklaşık yüzde 36’lık bir kesimi bitcoin’in ne olduğunu biliyordu. Bitkom bu rakamın 2013 yılından beri üçe katlandığına dikkatleri çekti.

Bu yıl yapılan ankete katılan 1009 kişinin yüzde dördü bitcoin sahibi olduklarını bildirdi. Katılımcıların yüzde on dokuzu ise nasıl bitcoin satın alacakları konusunda bir fikre sahip. Öte yandan ankete yanıt veren kişilerin %72’si dijital para birimlerine yönelik bir ilgilerinin olmadığını kaydetti.

Bitkon CEO’su Bernhard Rohleder kripto paraların ve blockchain teknolojisinin sahip olduğu ekonomik öneme yönelik şu açıklamaları yaptı:

“Bitcoin ve diğer kripto paralar, dijital çağın finansal dünyayı nasıl değiştirebileceği konusuna yönelik verilen iyi bir örnek olarak değerlendirilebilir. Altında yatan blockchain teknolojisi sayesinde bu yenilikçi para birimi zannedilenden büyük bir potansiyele sahip. Bitcoin bütün ekonomiye etki edecek.”

Yapılan ankete göre kripto paralara yönelik ilgilerinin bulunmadığını bildiren yüzde 72’lik kesimin, kripto paralara karşı mesafeli oluşlarının iki temel nedeni bulunuyor. Bunlardan birincisi bitcoin fiyatının yüksek dalgalanmalar yaşıyor olması olarak ifade edildi. Diğer neden ise kullanıcıların kripto paralar tarafından sağlanan pratik özelliklerden haberdar olmamaları.

Avrupa’da faaliyetlerine devam eden denetimsel otoriteler 12 Şubat 2018 tarihinde kullanıcıları “yüksek risk” ihtiva eden ve “fiyat balonu yaşadığına dair net belirtiler gösteren” kripto paralara karşı uyarmıştı.

Almanya’daki kripto para farkındalığının diğer ülkelere göre yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Geçtiğimiz Ocak ayının ortalarında yapılan bir ankete göre Rus halkının %56’sından fazlası bitcoin ifadesini biliyor. Öte yandan Çin asıllı bir Amerikan vatandaşı olan ünlü milyarder yatırımcı Charles Xue geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamalarda, Çin halkının yüzde 70 ila 80’lik bir kısmının bitcoin ifadesinden bihaber olduğuna işaret etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.