aBNBc Hack’i O Altcoin’i Vurdu! Fiyat Hızla Düştü!

BNB Chain tabanlı protokol Ankr, bir DeFi hack'inin son hedefi oldu. Hacker'lar, Ankr protokolündeki aBNBc akıllı sözleşmelerine saldırdı. Saldırı sadece aBNBc'yi değil o altcoin'i de vurdu.
11:30
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

BNB Chain tabanlı protokol Ankr (ANKR), bir DeFi hack’inin son hedefi oldu. Hacker’lar, Ankr protokolündeki aBNBc akıllı sözleşmesine saldırdı ve 10 trilyon Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc) bastı. Zincir üstü (on-chain) analiz protokollerinin ve Blockchain güvenlik şirketlerinin sağladığı veriler hacker’ların Ankr’a yaptıkları saldırıda milyonlarca dolar çaldıklarını ortaya koyuyor. Tüm bunların sonucunda Ankr protokolünün ANKR token‘ı sadece birkaç saat içinde yüzde 5’in üzerinde düştü. Altcoin’in fiyatı şu anda 0,02149 dolardan işlem görüyor ve yeni bir düşüşün olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Ankr, DeFi Hack’lerinin Son Kurbanı Oldu

Ankr protokolü 1 Aralık’ta tüm ödül taşıyan token‘lar ve ödül kazandıran token’larla ilgili teknik bir güncelleme duyurumuştu. Blockchain güvenlik şirketi Beosin, dağıtıcının saldırıdan önce uygulama sözleşmesini savunmasız bir sözleşme adresine değiştirdiğini açıkladı. Beosin’a göre dağıtıcının özel anahtarı büyük olasılıkla bu güncelleme sırasında açığa çıktı ve hacker sözleşmeyi değiştirmek için dağıtıcının yetkililerine erişti.

Hacker’ların ilk hamlesinin ardından mintApprovedTo özelliğini kullandığı tespit edildi. Becosin’e göre mintApprovedTo özelliği herhangi bir izin kontrolü sunmuyordu ve herkesin token basmasına izin veriyordu. Bu da hacker’ların dilediği miktarda token basmasıyla sonuçlandı. Nitekim hacker’ların 10 trilyon adet aBNBc bastığı görüldü.

Ankr hacker’ları kripto karıştırıcısı Tornado Cash’e yaklaşık 253 bin dolar değerinde 900 BNB aktardı. Ayrıca USDC ve ETH‘yi Ethereum’a köprüleyen hacker’ların, şu anda 3 bin ETH (yaklaşık 3.8 milyon dolar) ve 500 bin USDC’ye sahip olduğunu tespit edilmiş durumda.

Lookonchain’e göre, Ankr hacker’ları ellerindeki aBNBc’leri tamamen boşalttılar ve sadece 10 BNB ile 183 bin 885 aBNBc satın aldılar. Bu, aBNBc fiyatının birkaç saat içinde yüzde 99,5 oranında düşerek 303,89 dolardan 1,53 dolara gerilemesine neden oldu. Bunun ardından hacker’lar 183 bin 885 aBNBc’yi teminat olarak Helio Money’ye yatırdı ve 16 milyon HAY borç aldı. Nihayetinde, hacker’lar 16 milyon HAY sattı ve karşılığında 15.5 milyon BUSD aldı.

Hack Sonrası ANKR Fiyatı Düştü

Hacklenme ve aBNBc’nin yüzde 99’un üzerinde düşmesi sonucunda, Ankr protokolünün yerel token’ı ANKR de yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Son 24 saat içinde ANKR token’ı 0,02086 ve 0,02286 dolar ile en düşük ve en yüksek seviyeleri gördü.

ANKR fiyatı bu yazının hazırlandığı sırada 0,02153 dolardan işlem görerek hafif toparlanmış durumda. Hack saldırısı sonucunda altcoin’in işlem hacmi önemli oranda (yüzde 145’in üzerinde) arttı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar