X


ABD’nin Dev Bankasından Altın İçin Kötü, Bitcoin (BTC) İçin İyi Haber

Bitcoin'in zamanı geldi mi?
20:51
9 Aralık 2020

ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan JPMorgan Chase & Co., altın yatırımcıları için kötü, Bitcoin yatırımcıları için ise oldukça iyi bir haber verdi. JPMorgan uzmanları kripto paraların ana akım finans sektöründe daha da yaygın hale gelmesinin kesinlikle altın ve altın yatırımcıları için kötü olduğunu düşünüyor.

Altından Çıkan Para, Bitcoin’e Geçiyor

Ekim 2020 tarihinden beri Bitcoin (BTC) ve kripto para fonlarına yığınla para akışı gerçekleştiğini belirten uzmanlar, uzun vadede trendin kripto paralar lehine dönebileceğini belirtmekte. JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, konu hakkında yaptığı açıklamada Wall Street’in Bitcoin’e geçişinin hızlanacağını vurguladı.

btc

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto paraların günden güne daha da popüler bir hal aldığının altını çizen Nikolaos, zamanla kurumsal yatırımcıların da aynı bireysel yatırımcılar gibi altın yerine Bitcoin tercih edeceğini düşünüyor. JPMorgan stratejistleri tarafından yayınlanan açıklamada kurumsal kabulün henüz başladığı ve bunun hız kazanacağı vurgulanmakta.

Grayscale 2 Milyar Dolarlık BTC Aldı

Özellikle Grayscale Bitcoin Trust fonu kurumlar arasında şu an hiç olmadığı kadar popüler. Ekim ayından bu yana fona 2 milyar dolardan fazla para aktarıldığı görülüyor. Altın odaklı yatırım fonları ise Ekim 2020 tarihinden bu yana 7 milyar dolarlık kayıp yaşadı ve her geçen gün daha fazla kurumsal yatırımcı altın yatırımını kenara bırakıyor.

JPMorgan’ın tahminlerine göre şu an aile ofislerinin varlıklarının %0,18’i Bitcoin’e aktarılmış durumda. Aynı oranın altın ETF’leri için ise %3,3 seviyesinde olması, aslında Bitcoin fiyatının yükselişe ne kadar açık olduğunu göstermekte. Bu miktarın %1’inin bile Bitcoin’e kayması, fiyatı daha önce görülmemiş seviyelere çıkartabilir.

Kurumsal Yatırımcılar İçin Daha Başlangıç

Bitcoin yatırımını kurumsal isimlerin gözünde daha da yaygın hale getirecek bir diğer gelişme ise kesinlikle olası bir ETF onayı. Bitcoin ETF’si 2019 yılında çok popüler bir hal almış olsa da ABD’nin menkul kıymet regülatörü buna izin vermedi. JPMorgan stratejistleri ise bu kurumsal akımın devamında SEC’in ETF’ye izin verebileceğini ima etmekte.

Bitcoin aslında ETF olsa da olmasa da şu an kurumsal yatırımcıların radarına girmeyi başardı ve bu yönde ilerliyor. Lider kripto para biriminin her geçen gün daha fazla kurumsal yatırımcının radarına girmesi ise JPMorgan stratejistlerini haklı çıkartabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar