ABD’li Yatırım Şirketi DOGE’de Son Noktayı Koydu: Bu Senaryoya Hazır Olun!

Elon Musk Twitter'ı resmi olarak satın aldığını duyurduktan sonra, Dogecoin'in (DOGE) fiyatı rekor kırdı. Peki, DOGE rallisi sürdürülebilir mi?
22:00
1 Kasım 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Elon Musk Twitter’ı resmi olarak satın aldığını duyurduktan sonra, Dogecoin’in (DOGE) fiyatı rekor kırdı. Peki, DOGE rallisi sürdürülebilir mi?

Geçmişi Hatırlayalım..!

ABD merkezli yatırım şirketi Motley Fool analistlerinden Dominic Basulto DOGE fiyatına dair önemli açıklamaalrda bulundu. Twitter, Musk ve Dogecoin arasındaki bağlantı nedeniyle, meme coin bu hafta sadece iki günde %40 arttı. Sonuç olarak, Dogecoin destekçileri dünyanın en popüler meme coin’inin sonunda aya gideceğini düşünüyor. DOGE topluuğu Twitter’da Musk’a desteklerini ortaya koyarken, herkes DOGE’nin bir sonraki hamlesini merak ediyor. Analiste göre, bu süreçte Dogecoin rallisinin sürdürülebilir  olması zor görünüyor. Aynı hikayeyi daha önce de görmüştük ve Dogecoin’in yaklaşık 10 yıllık varlığı boyunca şimdiye kadarki en yüksek seviyesi 0,74 dolar. Şu anda, Dogecoin hala 0,085 dolardan işlem görüyor. Analistin Dogecoin’e dair şüpheci olmasının iki nedeni var.

Dikkate alınması gereken birincil faktör, ana akım finans medyasının “Elon Musk Etkisi” olarak adlandırdığı garip kavram. Açıkçası Musk’ın birkaç yıldır Dogecoin’in uzun süredir destekçisi olduğu ve Dogecoin hakkında söylediği her şeyin piyasayı hareketlendirdiği görülüyor. Musk, kendisini “The Dogefather” olarak ilan etti ve Dogecoin’in gelecekteki potansiyeli hakkında sayısız tweet paylaştı. Musk, 2020’de paylaştığı özellikle akılda kalan bir tweet’te, Dogecoin’in küresel finansal sistemin evrensel standardı olabileceğini öne sürdü. Musk ve Dogecoin arasındaki bağlantı iyi kurulmuş olsa da, Dogecoin boğaları Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla bunu abartıyor gibi görünüyor. Nisan ayında, potansiyel bir Twitter anlaşması haberi üzerine Dogecoin’in fiyatı %30 artmıştı. O zaman Musk, Dogecoin’i Twitter’da bir ödeme seçeneği yapma konusunda spekülasyon yaptı. Ancak satın alma efsanesi uzadıkça Dogecoin’in fiyatı anında düştü.

Twitter ve DOGE Efsanesi: Hype ve Abartı!

Anlaşma kesinleştiğine göre, Dogecoin’deki yukarı yönlü hareketler daha da spekülatif hale geliyor. Bazı kripto meraklılarına göre, Musk’ın Twitter genel merkezine bir lavabo taşırken çekilmiş kısa bir video klibini görmek bile Dogecoin’in %15’lik bir artış kaydetmesi için yeterliydi. Son haberler, Twitter’ın kripto para yatırma ve çekme işlemleri yapan kullanıcılar için yeni bir kripto para cüzdanı üzerinde çalışıyor olabileceği yönünde. Bu söylentili , Twitter’ın sonunda Çin’in WeChat’i gibi bir “süper uygulamaya” dönüşebileceği fikrini destekliyor gibi görünüyor. Son zamanlarda Musk, bu süper uygulamaya “X, her şey uygulaması” adını verdi. Ancak burada önemli olan nokta, bu kripto cüzdanı hakkındaki spekülasyonların Musk, Twitter ve hatta bir Dogecoin geliştiricisinden gelmemiş olması. Bu fikir cüzdanla ilgili kesin ayrıntıları bilmediğini veya cüzdanın Dogecoin’i destekleyip desteklemediğini bile kabul eden bir teknoloji blog yazarından geldi. Tahmin edilebileceği gibi bu söylenti tek bir tweet ile başladı. Analiste göre, kısacası, Dogecoin’de uzun vadeli bir ralli için gerçek bir katalizörümüz yok, sadece çok fazla hype ve kuru gürültü var.

Analiste göre, Twitter’ın Dogecoin’i bir ödeme seçeneği olarak benimseyeceğine veya Dogecoin’i gelecekteki kripto cüzdan stratejisinin merkezi haline getireceğine dair kesin ve somut bir kanıt bulunana kadar, Dogecoin satın almak riskli. %40’lık devasa bir ralli kulağa etkileyici gelebilir, ancak bu yalnızca Dogecoin’in fiyatının 0,06 dolardan 0,084 dolara “yükseldiği” anlamına geliyor. Geçtiğimiz 18 ay boyunca, Musk’ın TV’de Saturday Night Live‘da konuk olarak “The Dogefather” rolünde ekranlarda yer almasından  bu yana DOGE yerinde saydı. Twitter anlaşmasının kesinleşmesine kadar geçen sürede DOGE yerinden bile oynamadı. Sonuç olarak, DOGE’de kesin bir düzeltmenin gelmesi mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar