ABD Hazine Bakanlığı, Kripto Para Endüstrisi İçin Yaptırımlara Uyum Kılavuzu Yayınladı

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para endüstrisini yakından ilgilendiren bir kılavuz yayınladı.
18:00
15 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Reuters’ın bildirdiği üzere ABD Hazine Bakanlığı, kripto para birimlerinin kullanımını azaltmaya yönelik geniş çaplı çabalarında yeni bir adım attı. Fidye yazılımlara karşı yapılan açıklamada kripto para topluluğunun bu gibi olayları kolaylaştırmaya doğrudan veya dolaylı olarak dahil edilmesini sağlamaktan sorumlu olduğu aktarıldı.

Yeni Kılavuz

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para birimlerinin yaptırımlarından kaçmak adına kullanılmasını durdurmada şöyle bir açıklamada bulundu:

Teknoloji şirketleri, yöneticiler, madenciler, cüzdan sağlayıcılar ve kullanıcılar dahil olmak üzere sanal para endüstrisi, yaptırım uygulanan kişilerin bunlardan kaçmak ve ABD dış politikasını ve ulusal güvenlik politikasını baltalamak adına sanal para birimlerinin kullanılmasını önlemede giderek daha kritik bir rol oynuyor.

Hazine Bakanlığı’nın kripto para endüstrisi için yaptımlara uyum kılavuzu, birçok ithamı içeriyor. ABD finansal denetleyicileri, bir süredir fidye yazılım ve kripto para endüstrisine ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

Bununla birlikte Huobi kurucu ortağı Du Jun ve Gateio pazarlama müdürü Marie Tatibouet, fidye yazılımına karşı tam destek çağrısında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para borsalarına ABD yaptırımları altındaki ülkelerden erişimi engelleyebilmek adına coğrafi konum araçlarını kullanmayı önerdi.

ABD’nin Regülasyon Çalışmaları

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Joe Biden yönetimi, kripto para düzenlemelerinde önemli seviye kaydetti. Oldukça geniş kapsamlı regülasyonlar tartışılırken ülkenin finansal denetleyicileri kripto para endüstrisini yakından takip edecek.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in yasaklama politikasının ardından kripto para endüstrisinin merkezi oluyor. Çin tekelinin ABD’ye kayması, kripto para endüstrisi adına nasıl gelişmeler getirecek hep birlikte tanık olacağız. Ancak ABD SEC Başkanı Gary Gensler’in Bitcoin ETF’leri hakkında olumlu tavrı, şimdiden piyasada pozitif etkilere yol açtı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar