reklamı kapat

%51 Saldırısı Tehdidiyle Gündemde Olan Bitmain’in Piyasa Değeri Açıklandı

7 Temmuz 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Dünyanın en büyük kripto para madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain’in değerinin 12 milyar dolara ulaştığı duyuruldu. Açıklama, Bitmain’in yatırım turunun 400 milyon dolarlık ikinci aşamasının sonlanmasının ardından yapıldı. Bitmain, Bitcoin ve Bitcoin Cash madencilik ağlarının önemli bir kısmının hakimiyetini de elinde bulunduruyor. Bitmain bunun yanı sıra yaklaşmakta olan Opera Browser IPO’suna (halka arz) katılmaya hazırlanıyor.

Çin medyasında çıkan haberlere göre Sequoia Capital, Coatue ve EDBI, Bitmain’in başlattığı yatırım turunun ikinci aşamasının önde gelen şirketleri arasında yer aldı. Sequoia Capital, Bitmain’in yatırım turunun 2017 yılının Temmuz ayında başlatılan ilk aşamasının önemli bir parçasıydı.

Bazı kaynaklara göre Bitmain halka arz öncesinde pre-IPO düzenlemek istiyor. Bitmain’in önemli rakiplerinden Casaan Creative geçtiğimiz Mayıs ayında Hong Kong’ta 1 milyar dolara halka arz olmuştu.

Erken sayılabilecek bir tarihte, 2013 yılında kurulan Bitmain süreç içerisinde kripto para endüstrisinin en tanınmış şirketlerinden biri haline geldi. Bitmain 2017 yılında 3 ile 4 milyar dolar arasında bir kar elde ettiğini açıklamıştı. Bitmain hem dünyanın en büyük ASIC madencilik ekipmanı üreticisi hem de dünyanın en büyük iki madencilik havuzunun sahibi.

Son günlerde kripto para topluluğunda en çok konuşulan konulardan biri de Bitmain’in Bitcoin madencilik ağındaki hakimiyeti. Şayet birçok yatırımcı ve uzman Bitmain’in Bitcoin ağındaki hakimiyetinin %51’e ulaşmasından endişeleniyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde Bitcoin %51 saldırısı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. 2018 yılında 5 farklı kripto para birimine karşı düzenlenen %51 saldırıları durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Bu yıl %51 saldırısı düzenlenen kripto paralar çifte harcama (Double Spending) tehdidiyle de karşı karşıya kaldı. Çifte harcama; aynı Bitcoin ile birden fazla transfer gerçekleştirilmeye çalışılması eylemi. Ancak ağ kaydedilen her işlemin doğrulanmasıyla çift harcamaya karşı korunuyor. Madencilik ağındaki hakimiyetin %51’e ulaşması durumunda ise böylesine ciddi bir sorunla karşı karşıya kalınabiliyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.