4 Uzman Bloomberg’e Konuştu: DOGE ve SHIB’de Sırada Bunlar Var!

 Ayı piyasası tüm hızıyla devam ederken, kripto para piyasası DOGE'nin devasa rallisiyle adeta kış mevsiminde baharı yaşadı.
22:15
1 Kasım 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ayı piyasası tüm hızıyla devam ederken, kripto para sektörü DOGE’nin devasa rallisiyle adeta kış mevsiminde baharı yaşadı.

DOGE, Altcoin Sezonunu Tetikleyebilir

Daha önce sektörün önde gelenleri, DOGE ve SHIB gibi meme coin’ler sayesinde kripto para dünyasına yeni yatırımcıların akın ettiğine dikkat çekmişlerdi. Bazı uzamanlar ise meme coin’lerin arkasında büyük bir ekosistem ve proje odaklı diğer altcoin’lere gölge düşürdüğünü iddia ediyor. DOGE’nin kısa sürede değerini ikiye katlaması, ayı piyasasında yatırımcı iştahını artırdı. Dogecoin, Nisan ayından beri ilk kez 0.15 dolar seviyesini geçmeyi başardı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) geride bırakan DOGE, Elon Musk etkisi sayesinde küresel çapta popülaritesini artırmayı başardı. Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması DOGE’nin ekmeğine yağ sürdü.  Araştırma şirketi Messari‘de analisti olan Kunal Goel, yatırımcıların Musk’ın DOGE’yi platforma entegre edeceğine dair güçlü inançlarında dolayı söz konusu hype ikliminin bir  süre daha devam edeceğini iddia etti.

Salı günü Musk, Twitter’da yine DOGE paylaşımı yaparak, meme coin’e ivme kazandırdı. Musk Etkisi geçmişte de işe yaradı. Dünyanın en zengin insanının desteklediği bir proje kısa sürede ilgi çekmeyi başardı. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, DOGE en popüler kripto paralardan biri olmaya devam ediyor. ABD’liler bunun en büyük sebebinin Musk olduğunu söylüyor. Delphi Digital analisti Priyansh Patel şu açıklamayı yaptı:

 Tarihsel olarak, DOGE’deki güçlü bir ralli, sermayenin Bitcoin dışındaki kripto paralara aktığını gösteriyor. Geçmişte yatırımcının büyük oranda böylesi riskler alması genellikle altcoin sezonunu tetikledi.

Şov Sırası SHIB’de mi?

Patel, ayrıca  Etherum’un Dogecoin‘in rallisi sırasında kayda değer artışlar kaydettiğini söyledi. Uzmana göre altcoin’lerdeki rallinin sürüp sürmeyeceğini öngörmek zor. Ancak birçok analist DOGE’nin sert bir düzeltme yaşayacağını iddia ediyor. Küresel piyasalar için bir sonraki risk, Çarşamba günü yapılacak ve bir başka sert faiz artırımının beklendiği Federal Rezerv toplantısı olacak. Fed’in faiz artırımlarında daha yumuşak bir tavır sergilemesi ve niceliksel sıkılaştırma politikasında yavaş yavaş son vereceğine dair ufak bir işaret piyasayı rahatlatabilir.

Musk’ın Dogecoin ve Twitter’da ne yapacağı belirsizliğini koruyor. “Dogefather” statüsü nedeniyle, Twitter ve Musk efsanesinin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.  Musk ayrıca daha önce Tesla ürünlerini satın almak için DOGE kullanılabileceğini tweetledi. Fundstrat Dijital Varlık Stratejisi Başkanı Sean Farrell,  Shiba Inu’nun da  Dogecoin’deki büyük ralliyi takiben ivme kazanabileceğini söyledi. CoinGecko’ya göre, aslında 2013 yılında bir şaka olarak yaratılan Dogecoin, 20 milyar dolarlık piyasa değerinden sonra sekizinci en büyük token oldu. Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağı Antoni Trenchev, ise yatırımcıları sert çöküş olasılığı nedeniyle uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar