2021’de Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızı Bu Altcoin Oldu!

2021'de %16.000'den fazla artan Shiba Inu, Dogecoin'in en büyük rakibi olmayı başardı.
18:00
24 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş merkezsiz bir meme token olan Shiba Inu, 2021 yılında sosyal medyada en sık bahsedilen kripto para oldu. SHIB hakkındaki sosyal medya konuşmalarındaki en önemli artış, token’ın Robinhood’daki potansiyel listelemesiyle ilgili piyasa spekülasyonları tarafından körüklendi.

Shiba Inu’dan İnanılmaz Başarı

Sosyal medya analizlerine göre 2021’de %16.000’den fazla artan meme token, Dogecoin‘in en büyük rakibi olmayı başardı. GlobalData platformu, 9 Aralık 2021 itibariyle hem Reddit hem de Twitter’da 2020 ve 2021’deki tartışma sayılarını saptadı. Sosyal medyada kripto konusu büyük yüzdelerle anlatılmaya başlandı. Özellikle önde gelen veri ve analitik şirketine göre 2021’de bir bütün olarak kripto para birimleri etrafındaki sosyal medya konuşmalarının sayısı bir yılda %400’den fazla arttı.

GlobalData’daki sosyal medya analisti Smitarani Tripathy, şunları açıkladı: “Bir konu olarak kriptoyla ilgili sosyal medya sohbetleri, 2021’de %400’den fazla arttı.”

Teknik uzmanlar, blok zinciri uzmanları, CEO’lar ve fintech uzmanlarının sözleri, kripto tartışmalarını yönlendirdi. Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para piyasasına en etkili katkıda bulunanlardan biri olduğu kanıtladı. Musk, Bitcoin ve Dogecoin için bir katalizör görevini gördü. Twitter fenomenleri, Reddit kullanıcıları arasındaki sosyal medya görüşmelerinde en sık başvurulan kripto para birimi gözler önüne serildi. Shiba Inu bu anlamda zirveye oturdu.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) alım satım için ilk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunu (ETF) onayladıktan sonra lider kripto para, 68.789 dolara dokunarak tüm zamanların en yüksek seviyesine uzandı. Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para madenciliğinin çevresel etkisine ilişkin endişeler nedeniyle Tesla araçlarını satın almak için artık Bitcoin kabul edilemeyeceğini açıklamıştı.

Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin büyük bir bölümünün temiz enerjiyle yapılması halinde tekrar ödemelerin kabul edeceğini kaydetti. Kayda alınan verilerde enerji modelinin büyük ölçüde olumlu yöne evrilmesi, beklentileri artırdı. Ancak Musk bu konuda henüz bir adım atmadı.

Trend Olan Diğer Kripto Paralar

Merkezsiz finans (DeFi), NFT’ler ve Metaverse gibi kripto para birimi endüstrisindeki yardımcı geliştirme alan katılımına ek olarak Ethereum2un bu sektörlerle olan ilişkisi muazzam başarısının ana itici güçlerindendi.

Öte yandan Dogecoin, Binance Coin, Cardano, Polkadot, Solana, Tether ve XRP 2021’de sosyal medyada en çok tartışılan kripto para birimleriydi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar