20 Milyondan Fazla Adreste 1 Dolar Değerinde Bitcoin Bulunuyor

İşlem ücretleri dolayısıyla Bitcoin ile mikro ödemeler yapılamıyor. Dolayısıyla cüzdanlarda çok küçük değerli BTC’ler bekliyor...
14:00
11 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin her ne kadar şu an düşüş eğilimi içinde olsa da bazı analistler lider kripto paranın fiyatındaki artışın devam edeceğini düşünüyor. Hatta bazıları Bitcoin’in boğa koşusunun sonunda 100.000 doları bulacağını ifade ediyor. Ancak Bitcoin’in değerini bir kenara bırakırsak Ethereumworldnews’in haberine göre, Reddit’teki kripto kullanıcıları Bitcoin’in çok da hoş olmayan bir yönünün altını çiziyor.

Reddit’te paylaşılan bir gönderiye göre, şu anda içinde en az 1 dolar olan 20.000.000’dan fazla Bitcoin adresi var. İçinde yalnızca 1 dolar olan cüzdanlar bir nevi ölü sayılır. Çünkü bir transfer işlemi sırasında oluşacak işlem ücretleri cüzdandaki Bitcoin’den çok daha fazla olur. Eğer Bitcon ile mikro ödemeler yapılabiliyor olsaydı, böyle küçük miktarları bulunduran adreslerin sayısı muhtemelen daha az olurdu.

Mikro Ödemeler Hala Hayal

Bitcoin’in cypherpunk’ın vizyonu olan anonim bir dijital nakde dönüşmeden önce gidecek çok yolu var. Activism.net’te paylaşılan bir gönderi de bu şekilde düşünen insanlara bir davette bulundu:

Bir araya gelelim ve anonim işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan sistemler oluşturalım. insanlar yüzyıllardır kendi mahremiyetlerini fısıltılarla, bilinmezlikle, kılıflarla, kapalı kapılar ardında, gizli el sıkışmalarla ve kuryelerle korumaya çalışıyorlar. Geçmişteki teknolojiler yüksek derecede gizliliğe izin vermiyordu, ama elektronik teknolojiler buna izin veriyor. Cypherpunk kendini anonim sistemler kurmaya adamıştır. Mahremiyetimizi kriptografiyle, anonim mail sistemleriyle, dijital imzalarla ve elektronik para ile koruyoruz.

Yapılan bu açıklamadaki gibi bir sistem oluşturarak mikro işlemlerin yapılmasını sağlamak, benimsenme henüz istenilen seviyede olmadığı için çok zor. Bunun yanında Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, geçtiğimiz zamanlarda yaptığı bir açıklamada Bitcoin ETF’lerinin fiyatı arttırabileceğini ancak kitlesel benimsenme için mikro alımlara odaklanılması gerektiğini ifade etmişti.

Off-Chain Bitcoin Mikro Ödeme Çözümleri

İşlem ücretleri her ödeme sisteminde en büyük problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum Bitcoin için de problem oluşturmaya başlıyor. Çünkü ağdaki işlem ücretleri her ne kadar hala diğer sistemlere göre çok düşük olsa da artıyor.

Kripto paraların MasterCard, Visa ya da PayPal gibi geleneksel ödeme yöntemleriyle rekabet etmesine yardımcı olmak için off-chain çözümler ele alınıyor. Örneğin Lighting Network, mikro işlem hızlarını artıracak ve Bitcoin blok zincirine bir katman ekleyecek. Dolayısıyla işlem ücretleri de düşecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar