reklamı kapat

10.000 Doların Üzerinde Satış Duvarıyla Karşılaşılır Mı?

Bazı analistler 10.000 dolarlık bölgenin üzerinde ciddi bir satış baskısı ve satış duvarı ile karşılaşılacağını ifade ediyor.
08:00
9 Mayıs 2020

Son birkaç günde yaşanan fiyat hareketlerinin Bitcoin (BTC) için pozitif olması bir sır değil. Lider kripto para birimi yaptığı hamleler ile fiyatını 10.000 doların üzerine taşıyarak 10.100 doları görmeyi başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise BTC 9.880 dolardan işlem görüyordu.

Bunun yanı sıra Bitcoin’in son saatlerde durulduğunu ve adeta ayılar ile boğaların çatıştığını görüyoruz. Bazı analistlere göre 10.000 dolarlık bölgede karşılaşılan red daha büyük bir artış için katalizör görevini görebilir. Ancak bazı analistler 10.000 doların üzerinde büyük bir satış duvarı ile karşılaşılacağını savunuyor.

Satış Duvarı Tehlikesi

Kripto fonu Adaptive Capital’de eski bir analist olan Nik Yaremchuk‘a göre, Bitcoin fiyatının üzerinde büyük bir satış baskısı var. Analist Bitfinex’teki verilere dayanarak, fiyat 10.010 dolara ulaştıktan sonra 10.230 dolara kadar 3.000 BTC’lik satış duvarı olduğunu ifade ediyor.

Bunun yanı sıra analistlere göre volatilitenin azaldığı son zamanlarda eğer BTC birkaç kere red ile karşılaşırsa satış baskısı daha da artabilir. Ayrıca yapılan açıklamalarda satış duvarının emir defterlerinde yer aldıkça kripto para birimleri için bir direnç görevi gireceği konusunda da açıklamalar var.

Öte yandan yukarıda bahsi geçen satış duvarına ek olarak OKEx’te de 10.200 dolara kadar benzer 1.000 BTC’lik satış duvarı olduğu ifade ediliyor. Bu durum da “satış duvarının” bir parodi değil büyük pazar oyuncularının oluşturduğu ciddi satış baskısı olarak nitelendirilebilir.

Boğalar Sağ Çıkabilir Mi?

Her ne kadar bir satış baskısı ve satış duvarından bahsedilse de kripto para yatırımcıları hem teknik hem temel göstergeler sebebiyle Bitcoin’in özellikle uzun vadede ciddi bir yükseliş yaşamasını bekliyor.

Örneğin; Willy Woo’nun Glassnode’dan elde ettiği verilere göre, 1.000 BTC ve daha fazla Bitcoin bulunduran cüzdan sayısında gerçekten gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bu durum yatırımcıların makro yükseliş bekledikleri bir “birikim” modunda olduklarını gösteriyor olabilir.

Öte yandan yakın zamanda milyarder bir makro yatırımcı olan Paul Tudor Jones’un Bitcoin almaya başladığını açıklaması da piyasada büyük ses getirdi. Jones konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i 1970’lerdeki altına benzettiğini belirtti.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.