Reklam

Yüzde 96 Düşen Popüler Altcoin Toparlanabilecek Mi?

900-1000 dolara kapış kapış giden altcoin bugün 43 dolara düştü. Peki yüzde 96 değer kaybeden altcoin toparlanabilecek mi? Güncel veriler ışığında beklentiler.
13:20
12 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

En büyük 100 altcoin arasında bulunan ve aylardır düşen altcoin yüzde 96 eridi. Peki artık dibi buldu mu? Geçtiğimiz yıl bugünlerde 1000 dolara aldığınız bir altcoinin bugün 43 dolara kadar düştüğünü hayal edin. Yatırımcısı için gerçekten rahatsız edici bir durum olsa da kripto paralarda benzer düşüşleri birçok kez gördük. 100x hatta 1000x yükselişlerin olduğu bu piyasalarda %96 kayıplar da normal karşılanıyor.

Compound (COMP)

Sadece 10 milyonluk arzıyla 1000 dolara kadar ulaşan COMP, aylardır düşüşüne devam ediyor. Geniş çerçevede tüm kripto paralar düşüyor. Bu durum COMP’un fiyatını ve büyümesini kesinlikle etkilemiş olsa da, buna önemli bir katkı da azalan talepten geliyor. Bu, borç verme protokolünün zincir üstü istatistiklerini gözlemlerken açıkça görülebilir. Mayıs 2021’deki tüm zamanların en yüksek rallisinin ardından Compound (COMP) 13 ay sonra bile devam eden bir düşüş gördü. Altcoin, düşüş trendini desteğe çevirme girişimleri başarısız olduktan sonra Nisan ayında büyük bir darbe aldı.

Şu anda, Ortalama Yön Endeksi’nde (ADX) görüldüğü gibi, daha geniş piyasanın düşüş eğilimi güçleniyor. Bu, altcoini aşırı satım bölgesine kaymanın eşiğine getirdi, bu da COMP için toparlanmanın zor olduğunu gösteriyor.

Compound (COMP) Yükselir Mi?

Ne yazık ki, COMP için kayıpları telafi etmek doğal olarak zor olsa da yatırımcılarından ve kullanıcılardan pek destek göremiyor. Borç verme protokolü, yatırılan toplam tutara karşı ödünç verilen toplam tutarda kademeli bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Aralık 2021’de Dapp’in içinde yaklaşık 19 milyar dolar vardı ve kullanıcılara neredeyse 7 milyar dolar borç verildi. Ancak, son altı ayda, rakamlar mevduatta sadece 4,6 milyar dolara düştü.

Ödenmemiş tüm kredilerin mevduata oranını temel olarak hesaplayan kredi-değer (LTV) oranı şu anda -%4’te. Orandaki daralmanın büyük bölümü son iki ayda meydana gelirken, öncesinde bu değer %33 seviyesindeydi.

Ancak, yatırımcıların protokolden ve varlıktan çekilmesi mantıklı. Özellikle de Mayıs 2021’den bu yana sürekli olarak karlarını kaybettikleri için bu eğilim hızla destek buldu. Bir yıl önce, adreslerin %3’ünden daha azı kayıplara kurban gitti. Aksine, yazının yazıldığı sırada, kayıp yaşayan yatırımcılar artık Compound‘un 187k adresinin %92’sine hakim durumdadır.

Kripto para piyasalarının genel toparlanması bile COMP için beklenen geri dönüşü tetiklemeyebilir. Özellikle Dapp’ın büyümesi son zamanlarda oldukça cansız olduğundan negatif görünüm devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar