Yüzde 60 Düşüş! Kripto Paraların Altındaki Mayın!

Kripto paraları bekleyen büyük tehlike, yatırımcıları neler bekliyor? Kritik tarih ne?
21:15
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

2022 yılı kripto paralar için kötü ve geçti ve 2023 yılına da bazı miraslar bıraktı. Yatırımcılar tedirgin, ne olacak? Dün Gemini kurucu ortağının sosyal medya üzerinden DCG kurucusu Silbert’e parmak salladığını son dakika olarak duyurmuştuk. Bu gelişme 46 gündür devam eden Genesis yangınının patlamalarından biriydi ve daha fazlası kapıda olabilir.

Grayscale Zor Durumda

YCharts verilerine göre, Grayscale Ethereum Trust (ETHE) şu anda Ethereum (ETH) fiyatına kıyasla %59,39’luk rekor bir indirimle işlem görüyor. Fon bir noktada ETH’ye kıyasla önemli bir primle işlem görse de, Kasım 2021’den bu yana piyasa fiyatlarına kıyasla sürekli olarak iskontolu işlem görüyor. Kurumsal yatırımcıların kripto paraları portföyüne güvenli biçimde eklemesi için bu tarz ETF, Trust’lerin önemli olduğundan defalarca bahsetmiştik.

ETHE, geleneksel yatırımcıların kripto para birimine yatırım yapmadan Ethereum’a maruz kalmalarını sağlıyor ve kripto dünyasının en büyük kurumsal yatırımcılarından biri olan Grayscale Capital tarafından yönetiliyor. Kabaca 3,6 milyar dolarlık ETH ile desteklenen fon olması gereken değerin %60 altında çünkü yatırımcıların önemli bir kısmı Grayscale Capital’in geleceği konusunda endişeli.

Grayscale Batar Mı?

Genesis, Grayscale ve daha onlar kripto para şirketinin arkasında DCG isimli çatı şirket bulunuyor. Bunu FTX ve Alameda gibi görebiliriz. Sorun şu ki daha önce SEC başkanının söylediği “her hizmeti veren şirketlere sahip olan isimler” piyasa için bir risk. Grayscale, Genesis’ten milyar dolarlık borç alıyor ve Genesis eğer 900 milyon dolar bulamazsa iflas edecek. Yani Silbert, Silbert’e borcunu ödemediği için yine Silbert iflas edecek. Borç veren ve borç alan şirketler tek bir isim tarafından yönetildiğinde çıkar çatışmalarının, istismarların olması şaşırtıcı değil. Gemini borsası 8 Ocak tarihine kadar DCG kurucusu Silbert’e süre verdi. Eğer bu tarihe kadar gerçek bir çözüm üretilmezse işte o zaman kripto paraları oldukça zor günler bekleyecek.

YCharts’a göre GBTC hisseleri şu anda Bitcoin fiyatına kıyasla %45,17 iskonto ile işlem görüyor ve bu oran Aralık ortasında kaydedilen %48,89’luk rekor iskontodan biraz daha yüksek. Fonlardaki yatırımcılar hisselerini istedikleri zaman satabilseler de, yatırım yaptıkları temel kripto para birimine erişimleri yok. Grayscale, Haziran ayından bu yana kripto para fonlarını Borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) dönüştürme hakkı için SEC ile mücadele ediyor ve bu da fonların halka açık borsalarda işlem görmesini sağlayarak likiditelerini önemli ölçüde artırabilir. Aralık ayında, Hollandalı kripto para borsası Bitvavo bir blog yazısında DCG’nin “kripto piyasasındaki mevcut türbülans nedeniyle likidite sorunları yaşadığını” ve DCG’nin “bu likidite sorunu çözülene kadar geri ödemeleri askıya aldığını” iddia etti. SEC ise Grayscale şirketinin kurtuluşu olacak ETF onayı vermeyeceğini söyledi. Dava süreci Haziran 2022 tarihinde başlatılmış olsa da 2024 yılından önce sonuçlanması beklenmiyor.

Sonuç olarak DCG zor durumda ve yakında kripto paralar FTX çöküşünden daha büyük bir kaosun içine girebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar