X

Yükselişleriyle Dikkat Çeken 2 Metaverse Altcoin’i için “Alarm Seviyesi” Veriler

Microsoft, Nvidia, Meta ve Sony gibi önde gelen teknoloji şirketleri Metaverse Standards Forum'unu kurmak için 31 diğer şirketle bir araya geldi. Gelişmeyle birlikte SAND ve MANA başta olmak üzere birçok metaverse altcoin'i yükselişe geçti.
20:45
26 Haziran 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Microsoft, Nvidia, Meta ve Sony gibi önde gelen teknoloji şirketleri Metaverse Standards Forum‘unu kurmak için 31 diğer şirketle bir araya geldi. Forum , “standartların test edilmesini, benimsenmesini ve kullanımını hızlandırmak ve aynı zamanda tutarlı terminoloji ve dağıtım yönergeleri geliştirmek için uygulama prototipleme, hackathon’lar, eklenti festivalleri ve açık kaynak araçları gibi pragmatik, eyleme dayalı projelere odaklanmayı” hedefliyor. Gelişmeyle birlikte SAND ve MANA başta olmak üzere birçok metaverse altcoin’i yükselişe geçti ancak zincir üstü (on-chain) verilerin yükselişi desteklemediği görülüyor.

SAND ve MANA’nın Dikkat Çeken Yükselişi

Metaverse Standartlar Forum‘u duyurusunun ardından popüler metaverse altcoin‘lerinden The Sandbox‘ın SAND token’ının fiyatı yüzde 47’lik bir artış kaydetti. Ayrıca, Decentraland‘ın MANA’sı 21 Haziran’dan bu yana yüzde 23 gibi kayda değer bir fiyat artışı gördü. Basitçe söylemek gerekirse, metaverse altcoin’leri son beş gün içinde kayda değer bir büyüme kaydetti.

Metaverse Standards Forum’un kuruluşunun duyurulmasından önce SAND, 0,86 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Altcoin’in fiyatı, duyuruyu takiben yazım sırasında işlem gördüğü 1,31 dolara gelmek için yüzde 60’ın üzerinde yükseldi. Aynı dönemde, altcoin‘in piyasa değeri 1.08 milyar dolardan 1.64 milyar dolara çıktı. SAND‘ın 24 saatte işlem hacmindeki yüzde 76’lık artışın ardından yatırımcıların yükselen fiyatlardan faydalandıkları görüldü.

Ayrıca, 21 Haziran’daki duyurudan bu yana, SAND için Göreceli Güç Endeksi (RSI) ve Para Akışı Endeksi (MFI) istikrarlı bir şekilde aşırı alım bölgesine doğru hareket etti. Önemli bir yükseliş eğilimi gösteren RSI ve MFI, yazım sırasında sırasıyla 58.93 ve 72.73 seviyelerinde. Ek olarak, 21 Haziran’dan bu yana MACD’de boğa döngüsünün başladığını gösteren yeşil histogramlar görüldü.

Metaverse Standards Forum’nun kuruluşunun duyurusunda önce 0,82 dolardan el değiştiren MANA ise duyuru ile birlikte sert yükseldi ve yüzde 30’un üzerinde bir yükseliş kaydetti. Metaverse altcoin‘in piyasa değeri de bir miktar artış göstererek 1.52 milyar dolardan 1.89 milyar dolara çıktı.

MANA’nın RSI ve MFI’si de yukarı yönlü bir rotayı takip ediyor ve her ikisi de yükseliyor.

Zincir Üstü Veriler Yükselişi Desteklemiyor

Öte yandan zincir üstü analitik şirketi Santiment, son beş gündeki yüksek oranlı fiyat artışlarına rağmen ilginç bir şekilde her iki altcoin’in de günlük aktif adres sayısında istikrarlı bir düşüş olduğunu ortaya koydu.

Yazım sırasında, günlük SAND işlemlerinde yer alan benzersiz adres sayısı endeksi 351’i işaret ediyordu. Endeks, beş gün önce bin 213 ile rekor kırmıştı.

Benzer şekilde, MANA için ağdaki günlük aktif adresler sadece beş günde yüzde 73 azaldı.

Ek olarak, her iki metaverse altcoin’inin de işlem hacmi 21 Haziran’dan bu yana işlem düşüyor. SAND için işlem hacmi beş gün içinde yüzde 105 düşüşerek 21.13 milyon seviyesine geldi.

Aynı durum MANA için de geçerli. Altcoin’in işlem hacmi aynı dönemde yüzde 182 düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar