reklamı kapat
  • BTC  :  39.872,30 ₺
  • ETH  :  3.159,36 ₺
  • BCH  :  4.971,50 ₺
  • XRP  :  3,82 ₺
  • BTC 39.872,30 ₺
  • ETH 3.159,36 ₺
  • BCH 4.971,50 ₺

Yuan Düşüyor, Bitcoin Kararlı, Ethereum Yükselişte..

10 Ocak 2017
  • Coin TürkCoin Türk
Geçen hafta Perşembe günü Çinli yetkililerin CNY (yuan) likiditesini sınırlamaları için bankalarla görüşmesi, kısa vadeli borçlanma oranının %100’ün üzerine çıkması, son yılların en büyük hareketlenmelerinin yaşanması ve Bitcoin’de ani düşüşlere neden olan spekülasyonlar Çin piyasalarını salladı..

Bu gelişemeler üzerine beklendiği gibi Yuan’ın değeri düşmeye devam ediyor, dolar karşısında dün %0.25 oranında değer kaybetti. 1 dolar karşılığında 7 yuanlık baraj ise önemli bir psikolojik eşik gibi görünüyor.

Yuan’ın dolar karşısında değer kaybetmesi Çinli yatırımcıları Bitcoin gibi alternatif araçlara yönlendiriyor. Bitcoin fiyatında 2016 yılı boyunca yaşanan ve 2017’de de devam eden yükselişin temel sebeplerinden birinin de bu olduğu düşünülüyor. Diğer yandan sadece Yuan’ın değil gelişmekte olan çok sayıda ülkenin de para birimi dolar karşısında erimekte. Örneğin Türk Lirası son 1 yılda dolar karşısında %30 civarında değer kaybetmiş durumda. Dünya piyasalarında yaşanan bu olağan dışı koşullar yatırımcıların alternatif yollar aramasına neden oluyor.

Bununla birlikte Çin’deki Bitcoin ile ilgili düzenlemeler ana akım medya organları tarafından yanlış anlaşılmış ve Çin’in Bitcoin’i yasaklayacağı gibi olumsuz bir hava yaratmıştı. Fakat bu durumun doğru olmadığı sonrasında ortaya çıktı. Bitcoin bu süreçte 1150 USD’ye kadar yükselerek son 3 yılın en yüksek seviyesiyle rekor kırarken, medya organlarının spekülatif haberleri fiyatın bir anda 800’lü rakamlara çekilmesine neden oldu. Sonraki günlerde toparlanma yaşandı ve fiyat 900 civarında stabil hale geldi.

Öte yandan, kripto para ekosisteminde market değeri açısından Bitcoin’den sonra ikinci konumda yer alan Ethereum’da yükseliş göze çarpıyor. 2016 Aralık ayının sonunda 0,007 BTC bandına kadar düşen Ether, son 15 gündür yükseliş trendi içerisinde. Şu anda 0,0115 seviyelerinden işlem yapılırken bu periyotta en yüksek 0,01225 BTC seviyesine kadar tırmanış yaşandı ve son 1 ayda ETH %74’lük prim yaptı.

Dünya piyasalarındaki yüksek dalgalanmaların yaşandığı bu süreçte, rezerv para birimi olarak Bitcoin ve yenilikçi teknolojisiyle Ethereum yatırımcılar için bir kaçış aracı olabilir ve yatırımcılar bu yüksek dalgalanmaların olduğu koşullarda orta ve uzun vadede kripto paraları sakin liman olarak değerlendirebilir..

loading...