X


Yine, Yeni, Yeniden: Bitcoin Hashrate’i Rekor Kırdı!

Bazı analistlerin beklediği ölüm spiraliydi. Ancak bunun yerine hashrate rekor kırdı.
08:16
8 Temmuz 2020

Mayıs ayında gerçekleşen Bitcoin (BTC) blok ödülü yarılanmasının ardından bazı analistler bir “ölüm spirali” yaşanmasını bekliyordu. “Ölüm spirali” terimi ilk olarak 2018 yılında BTC’nin sıfıra düşebilme ihtimali üzerine kullanılmıştı. Yapılan açıklamalara göre, blok ödülü yarılanması sonrasında madenciler faaliyetlerini sonlandırabilir ve bu durumda işlemleri çok yavaşlaması ya da hiç gerçekleşmemesi sebebiyle BTC fiyatı sıfırlanabilirdi. Bu durum “ölüm spirali” olarak adlandırıldı. 

Ancak beklenen gerçekleşmedi ve madenciler faaliyetlerini sonlandırmadı. Hatta ortaya çıkan yeni veriler madencilerin her zamankinden daha fazla boğa hissiyatı içinde olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Hashrate’i

Kripto veri firması TradeBlock’a göre, Bitcoin hashrate’i yeni bir rekor kırdı. Şirket 7 Temmuz’da yaptığı bir paylaşım ile birlikte Bitcoin hashrate’inin 124 exahashes’in üzerinde olduğunu ifade etti. Bu rakam geçtiğimiz yıl aynı dönemde görülen rakamın yaklaşık iki katı olarak karşımıza çıkıyor. 

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu verileri değerlendiren analistler, “ölüm spirali” yaklaşımının gerçek olmadığını ve aslında tam tersine fiyatta artış sinyalleri alındığına dair açıklamalar yaptı. Analistlerin bu görüşleri, Charles Edwards‘ın fiyat modeliyle de destekleniyor. Edwards’a göre, Bitcoin’in fiyatı her zaman joule cinsinden enerji tüketimini merkeze alıyor. Şu anda da bu modeli temel alan analistlere göre fiyat olması gerekenden %27 daha düşük işlem görüyor. 

Öte yandan hashrate, bir Blockchain ağındaki işlemleri güvence altına almak için kullanılan hesaplama gücünün ölçüsü olarak nitelendiriliyor ve Bitcoin.org’da konuyla ilgili, “Hashrate, Bitcoin ağının işlem gücünün ölçüm birimidir. Ağ, 10 Th/s hashrate’e ulaştığında, saniyede 10 trilyon hesaplama yapabileceği anlamına geliyor.” ifadeleri kullanılıyor.

Hashrate Neden Arttı?

Yapılan açıklamalara göre blok ödülü yarılanması sonrasında Bitcoin’in hashrate’ini arttıran iki etken var: Çin’de yağmur mevsiminin yaşanıyor olması ve madencilik firmalarının yeni ASIC‘leri piyasaya sürüyor olması. 

Bitcoin ağının büyük çoğunluğu, Çin’in nehir bölgelerindeki Çin hidroelektrik çiftlikleri tarafından destekleniyor. Şu anda Çin’de yağışlı sezon ile birlikte hidroelektrik oranları yılın diğer zamanlarına göre çok daha ucuz. Bu sebeple madenciler çalışmak için farklı bir teşvik buluyor. 

Bunun yanında madencilik şirketleri yeni ASIC cihazlarını piyasaya sürerek Bitcoin madenciliğini daha karlı hale getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar