X

Altın Rekor Kırdı, BTC Nasıl Tepki Verecek?

Altında 10 yılın rekoru geldi. Bitcoin’de altını takip edecek mi?
19:38
8 Temmuz 2020

Altın geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana ve özellikle de 2020 Mart’tan beri bir boğa piyasasında bulunuyor. Son dört ayda 400 dolar yani yaklaşık olarak %30 artan altın, bugün son on yıl içinde ilk defa 1.800 doların üzerine çıktı. 

Altın Rekor Kırdı

Grafikler incelendiğinde altının uzun süreli ve büyük bir U çizdiği görülüyor. Özellikle merkez bankalarının sürekli olarak para basması sonucunda altın sürekli bir artış eğilimi içinde bulunuyor. Bununla birlikte 2018 yılında görülen fiyat volatiliteleri de altını yükselten başka bir etken olarak nitelendiriliyor.

Bunun yanında dolar 2018’de önemli ölçüde güçlendi ve hisse senetlerinde durgunluğa, Bitcoin fiyatında düşüşe, neredeyse tüm varlıklarda kayıp veya durgunluğa ve birçok para biriminin değerinde düşüşe yol açtı. Ancak son zamanlarda sürekli para basılıyor olması doların gücünü zedeliyor ve insanlar altın ve Bitcoin gibi güvenli liman varlıklarına yöneliyor. 

Bitcoin Takip Edecek Mi?

Altının artışı özellikle kripto para dünyasında Bitcoin‘inde onu takip edip etmeyeceği sorusunu akıllara getirdi. Aslında lider kripto para birimi Bitcoin de güne artışla başladı ve uzun zamandır ciddi bir direnç seviyesi olan 9.300 dolar sınırını geçmeyi başardı. Özellikle altının rekor kırdığı haberlerinin ardından ise yeni bir artış ivmesi kazanan Bitcoin’in 9.470 dolara kadar çıktığını görüyoruz.

Analistlerin düşüncesine göre hem altının artması hem de ekonominin mevcut durumu Bitcoin’e de bir artış ivmesi kazandıracak. Zaten BTC’nin uzun zamandır bir konsolidasyon sürecinde olması önümüzdeki günlerde büyük bir hamle yapacağı şeklinde yorumlanıyordu. 

Buna ek olarak altının da sergilediği fiyat hareketi ile analistlere göre, BTC önümüzdeki günlerde daha yüksek seviyeleri görebilir. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Erhan
    5 ay önce

    Zaten Bitcoin dijital altin oldugu icin Bitcoin de artacaktir

    6