f Yeniden Açılma Planı Yapan FTX Borsasından Yeni Hamle! Anlaşmanın İptalini Talep Etti! › COINTURK

Yeniden Açılma Planı Yapan FTX Borsasından Yeni Hamle! Anlaşmanın İptalini Talep Etti!

Özet

  • İflas eden kripto para borsası FTX, Blockchain altyapı şirketi LayerZero Labs'a 45 milyon dolarlık anlaşmayı iptal etmek için dava açtı.

  • Dava, eski FTX yöneticilerinin LayerZero Labs ile yaptığı anlaşmanın iflas kanunu uyarınca geçerli olmadığını savunuyor.

  • FTX ayrıca LayerZero Labs ve eski COO'sundan iflas öncesinde FTX'teki hesaplarından çekilen 40 milyon doların iadesini talep ediyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
10:03
11 Eylül 2023

İflas eden ve iflas sürecini yönetmek üzere göreve getirilen yeni yönetimin yeniden açmayı planladığı kripto para borsası FTX, iflasının ortasında yaptığı 45 milyon dolarlık anlaşmayı geri almak amacıyla Blockchain altyapı şirketi LayerZero Labs’a dava açtı. Kripto para borsası ayrıca iflasından önceki 90 gün içinde LayerZero Labs ve eski COO’sunun FTX’teki hesaplarından yaptığı 40 milyon doların üzerindeki para çekme işlemlerindeki tutarın da iade edilmesi için talepte bulundu.

Yeni FTX Yönetimi Anlaşmanın İptal Edilmesini Talep Etti

CEO John Ray III liderliğindeki FTX, kripto para borsasının iflasının arefesinde eski FTX yöneticilerinin yaptığı bir dizi anlaşmayı bozmak amacıyla zincirler arası takas protokolü kurucusu LayerZero Labs’a dava açtı. Dava öncelikle eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison’ın iflas başvurusundan dört gün önce, 7 Kasım 2022 tarihinde LayerZero Labs ile yaptığı bir anlaşmayı hedef alıyor.

Anlaşmanın bir parçası olarak Alameda Research, LayerZero’nun Alameda Research’e verdiği 45 milyon dolarlık krediyi silmesi karşılığında LayerZero Labs’daki yüzde 5’lik hissesini (davaya göre LayerZero Labs’ın mevcut değerlemesine göre 150 milyon dolar değerinde) geri satmayı kabul etti. Dava, anlaşma kapsamında devirlerin yapıldığı sırada FTX’in zaten iflas ettiğinden dolayı anlaşmaların iflas kanunu uyarınca geçerli olmadığını ve iflas sürecinin yararına iptal edilmesi gerektiğini savunuyor.

Alameda Research ayrıca anlaşma kapsamında 100 milyon Stargate (STG) token’ini 10 milyon dolar karşılığında LayerZero Labs’a geri satmayı kabul etmişti. Şirket o yılın başında token’ler için 25 milyon dolar ödemişti. Açılan davada, anlaşmanın FTX’in dava tehdidiyle durdurulmadan önce token’lerin şirket tarafından kontrol edilen bir cüzdana yeniden ihraç ederek token’lerin kontrolünü ele almaya çalışan LayerZero Labs’ın çabalarına rağmen tamamlanmadığına vurgu yapıyor.

FTX İle LayerZero Labs Arasındaki Yakın İlişki

Davada yer alan detaylar FTX ile LayerZero Labs’ın bir dönem sıkı ilişki içinde olduğunu ortaya koyuyor. Sunulan delillere göre FTX bir zamanlar birden fazla LayerZero Labs çalışanı, aileleri ve köpekleri için Bahamalar’da birkaç ay boyunca konaklama ayarladı. Ayrıca LayerZero Labs çalışanlarını Super Bowl partilerine ve Miami Heat playoff maçlarına davet etti.

Bilindiği gibi Alameda Research’ten ayrı bir şirket olan ancak aynı yönetim tarafından kontrol edilen Alameda Ventures LayerZero Labs’a ilk olarak Ocak 2022’de yatırım yaptığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI