X


Yatırımcıların 2021 Yıl Sonu Bitcoin Fiyat Tahminleri: BTC Yükselecek!

Yapılan bir anket sonuçlarına göre yatırımcıların gözle görülür bir çoğunluğu Bitcoin fiyatının 2021 bitmeden yükselmesini bekliyor.
11:45
25 Ağustos 2021

2021 yılına oldukça iyi başlayan kripto para birimleri Mayıs ayında oluşan bazı durumların etkisi ile düşüşe geçti. Ancak bu düşüş sırasında bazı yatırımcılar paniğe kapılırken, bazı yatırımcıların düşüş durumunu bir satın alma fırsatına çevirdikleri görüldü.

Bunlara ek olarak her ne kadar kripto para piyasasındaki yüksek volatilite genel olarak bir risk olarak nitelendirilse de zaman zaman bu volatilitenin yüksek kar kaynağı olduğu da düşünülüyor. Dolayısıyla her geçen gün kripto para birimi yatırımı yapan ve Bitcoin alan kişi sayısında artışlar yaşanıyor.

Investing.com Türkiye de yaptığı bir anket ile yatırımcıların kripto para birimlerine olan yaklaşımlarını ve yatırım yapma oranlarını değerlendirdi. Yaklaşık olarak 1800 kişinin katıldığı ankete göre katılımcıların %65’i Bitcoin yatırımı yaptıklarını ifade ederken %35’lik kesim yatırım yapmayı düşünmediğini ifade ediyor. Dolayısıyla oranlara bakıldığında katılımcıların büyük çoğunluğunun Bitcoin yatırımı yaptığı görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yıl Sonuna Kadar Bitcoin Ne Kadar Olacak?

Anket sonuçlarına göre katılımcıların %29’u lider kripto para biriminin 2021 sonuna kadar 80.000 doları geçeceğini düşünüyor. Bunun yanında %60’lık bir kesim BTC’nin yıl bitmeden 60.000 doları geçeceğini ifade ederken %21 gibi göz ardı edilemeyecek bir kesimin 100.000 doları hedeflediği görülüyor.

Buna ek olarak ankete katılanların yüzde 17’si BTC’nin yılın en yüksek seviyesine ulaştığına ve dolayısıyla 64.900 doların geçilemeyeceğine inanıyor.

Öte yandan anket sonuçlarına göre katılımcıların büyük çoğunluğu son 3 ay içinde yani aslında düşüş döneminde Bitcoin yatırımı yaptı. %59’luk kesim son 3 ay içinde BTC yatırımı yaparken, her beş katılımcıdan birinin son 3 ay ile 6 ay içinde Bitcoin yatırımı yaptığı görülüyor. Bunun yanında her 10 katılımcıdan biri de 6 ile 12 ay içinde BTC alımı yaptığını ifade ediyor. 1 yıldan daha uzun bir süre önce Bitcoin alan katılımcı oranının ise %11 olduğu ifade ediliyor.

%75 Yılın Geri Kalanında BTC Almak İstiyor

Anketten elde edilen verilere göre 1.800 kişiden %75’i yılın geri kalan kısmında Bitcoin yatırımı yapmayı istiyor. Dolayısıyla Bitcoin’den uzak durmak isteyenlerin oranı de %25’te kalıyor.

Bunlara ek olarak anket sonuçlarına göre gelebilecek regülasyonlar ile ilgili de endişelerin olduğu görülüyor. Anket sonuçlarına göre lider kriptonun karşılaşabileceği en büyük tehdit, yeni düzenlemeler ile kısıtlamaların gelmesi olacak. Bunun ardından ise katılımcılar yükseliş sonrası satışa bağlı düşüşün, yerel vergilendirmelerin ve siber saldırıların Bitcoin için tehdit olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan anket sonuçlarına göre sadece 10 kişiden biri Bitcoin’e güvenmezken, her 3 kişiden ikisinin 1.000 dolardan daha az bir Bitcoin yatırımı yapmayı planladığı görülüyor. 100.000 dolar ve üzerinde yatırım yapmak isteyenlerin oranı ise sadece %3’te kalıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar