X


Yatırım Devi Grayscale İle Bloomberg Ortaklığının Avrupa Hamlesi!

Bitcoin yatırım devi olarak bilinen Grayscale ile Bloomberg ortalığı Avrupa hamlesine hazırlanıyor. Yeni yatırım ürünü yolda.
16:20
16 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto yatırım devi Grayscale, Londra, İtalya ve Almanya Menkul Kıymetler borsasında işlem görecek olan ilk Avrupa ETF’sini yatırımcılarına duyurdu.

Avrupa’ya Kripto Bağlantılı ETF

Güçlü bir yatırım şirketi olan Grayscale, Avrupa’da yeni bir kripto para bağlantılı borsa yatırım fonu (ETF) başlatarak operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Şirket 16 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamasında, Grayscale Future of Finance UCITS ETF adlı ilk Avrupa ETF’sini resmen duyurdu.

Grayscale’ın yeni yatırım ürününün, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Borsa Italiana ve Deutche Börse’nin elektronik işlem platformu Xetra dahil olmak üzere büyük Avrupa borsalarında listelendiği söyleniyor. GFOF kısaltması altında listelenen ETF’in, Avrupa genelinde de satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Bloomberg ile ortaklaşa başlatılan GFOF UCITS ET, gösterilen ilgiyle Bloomberg Grayscale Future of Finance Index performansını takip ettiği belirtildi. Bloomberg ve Grayscale Ocak 2022’de, teknoloji, finans ve dijital varlıklar gibi üç ana yöne odaklanarak dijital ekonomiyi izlemeyi amaçlayan yatırım aracının kamuoyunun beğenisine sunduğu belirtildi.

Bununla birlikte şirketlerin yaptığı açıklamalara göre yeni ETF’in, kripto para madenciliği, enerji yönetimi ve dijital varlık ekosistemindeki diğer faaliyetlerde doğrudan yer alan şirketleri içerdiği söyleniyor.

Yanı sıra Grayscale’in küresel ETF’ler başkanı David LaValle, “GFOF UCITS ETF aracılığıyla, Avrupalı ​​yatırımcılar artık küresel finans sisteminin evriminde çok önemli olan şirketlere ulaşma fırsatına sahipler” ifadelerini kullandı.

Güçlü Ortaklıklar

Öte yandan Grayscale, yeni yatırım ürününü oluşturmak için Avrupa kökenli bir kuruluş olan HAN ETF  ile de işbirliği yaptığını duyurdu. Bunlara ek olarak firmanın ETC Group gibi şirketlerle blockchain ETF’leri üzerinde işbirliği yaptığı belirtiliyor.

Barry Silbert tarafından kurulan, kripto para birimlerine yatırım yapan ve oluşturduğu kripto para fonlarının yönetimini üstlenen şirket Grayscale, dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) yatırım şirketlerinden biridir.

Bunlara ek olarak şirket CEO’su Michael Sonnenshein, Grayscale’in ETF’inin reddedilmesi halinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yasal bir mücadeleye hazır olduğunu iddia ediyor. Ayrıca firma, SEC’e en büyük BTC fonunu bir ETF’ye dönüştürmenin yatırımcılar için 8 milyar doların kilidini açacağına ikna etmeye çalıştığı bildiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar