X


XBT / USD Haftalık Bitcoin Teknik Analizi 08.06.2015

09:07
8 Haziran 2015
Okuma Süresi: 3 Dakika

XBT/USD paritesinin günlük fiyatları ile yaptığımız haftalık analizde, geçtiğimiz haftaya 230$ destek seviyesinin üzerinde yatay hareketlerle başlayan fiyat, hafta sonuna doğru bu desteği kırarak 220$ seviyesi olan diğer bir destek seviyesinde yatay hareketlerine devam etmektedir.

223$ seviyesinde olan fiyat 20 ve 50 günlük hareketli ortalamalar ve Parabolik SAR`ın altında seyretmektedir. Kritik seviyelerde seyir eden fiyat 220$`ın altına sarkması durumunda  200$ ve sonrasında 188$` a devam eden bir hareketlilik izleyebiliriz.

Ancak fiyat bu seviyelerinden tekrar yukarı yönlü hareket eder ve 230$`ın tekrar üzerine geçer ise, takip ettiğimiz önemli indikatörler olan 20 ve 50 günlük hareketli ortalamalar ve Parabolik SAR`ın üzerine çıkmış olacaktır. Bu durumda hareketin tekrar yukarı yöne dönebileceği söylenebilir. Ancak 240$ seviyesi tekrar geçilmediği müddetçe hareketin güçlü olmayacağı söylenebilir.

Bitcoin fiyatında Ocak 2015`den beri süregelen yatay hareketlilik temelde bir sıkışmayı doğurmuştur. Bu sıkışma er yada geç bir yöne doğru kırılacaktır. Aşağı yönlü bir hareket sonucunda yaşanan sıkışmaların konsolidasyon olarak yorumlanması ve yukarı yönlü kırılması beklenebilir. Ancak bunun oluşabilmesi için arz-talep dengesinin talep yönünde kayması gerekir. Bu kaymada, sistem hashrate ve zorluk derecesi ile dengelenen Bitcoin madenciliğinden, ayrı olarak Bitcoin kullanımının artması önemli olacaktır. Eğer Bitcoin kullanımının artması gerçekleşmez ise, madencilik ile üretilen Bitcoinin sürekli arzı kırılmanın aşağı yönlü olmasının ana unsuru olabilir.

Diğer indikatörlere baktığımızda hepsinin sat sinyali oluşturduğunu görebiliriz. Ancak şunu unutmamak lazım, indikatörlerin hepsi aynı yönde ise, ters yöne dikkat etmek gerekir. Özetle fiyatın tekrardan yükseliş trendine girebilmesi için öncelikle 230$ ve sonrasında 240$ seviyesinin üzerine çıkması gereklidir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 220$ seviyesi önemli bir destek seviyesi olabilir. Kırılması durumunda 188$`a doğru hızlı bir düşüş trendi görülebilir. Destek ve direnç seviyeleri hareketin yönünün tespitinde ve kar-zarar durdurmada yardımcı olabilir.

Yukarı Yönde Direnç : 230$ – 240$ – 275$

Nötr Durumda Hareket Bandı: 188 $ – 300 $

Aşağı Yönde Destek : 220 $ – 200 $ – 188$

Diğer indikatörler;

RSI(14)                 37.604   Sat

STOCH(9,6)        24.358   Sat

STOCHRSI(14)   25.226   Sat

MACD(12,26)    -2.530    Sat

Williams %R       -86.428  Aşırı satım

CCI(14)                 -85.67    Sat

Heiken  Ashi                      Sat

https://www.tradingview.com/x/TufamKzd/

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar