Waves Coin Nedir?

Özet

  • Waves projelerin kitlesel fonlamalarına izin veren ve isteyenlerin kendi token’ını yaratabileceği bir blockchain platformudur.
13:00
9 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Waves; projelerin kitlesel fonlamalarına olanak sağlayabilen ve isteyen herkesin kendi token’ını yaratabileceği bir Blockchain platformudur.

Waves Kripto Para Nedir?

Waves’in amacı, merkezi sistemden merkezi olmayan sistemlere geçişi hızlandırmayı ve bireyin kendi fonlarını ve varlıklarını, kişisel verilerini ve gizliliğini kontrol etmesini vurgulamayı amaçlayan bir ekosistem yaratmaktır. Waves platformu projelere kendi içerisinde kullanabileceği token’ları yaratma imkanı sunuyor. Yaratılan token’lar sayesinde kullanıcılar projeleri için fon toplayabiliyor, oylama ya da puanlama sistemi yaratabiliyor. 2016 Haziran ayında piyasaya sürülen Waves’in ilk önceliği bu token sisteminin geliştirilmesiydi.

Waves ölçeklendirme sorunlarını aşabilmek için alışılmış Blockchain çözümlerinin yerine iki katmalı bir yapılanma üzerine kurulu. Bitcoin ağı gibi sadece full node’lar üzerinde çalışmak yerine lightwieght ve full node’ları birleştiren bir sisteme sahip. Bu sistem işlemlerin yapılması için bütün Blockchain işlem geçmişine ihtiyaç duymuyor, sadece basitleştirilmiş veriler ile ödemeleri gerçekleştiriyor.

Waves Coin Analiz

Waves merkezi olmayan uygulamaları geliştirme ve çalıştırma işlemini kolay ve erişilebilir kılmak için Web 3.0 uygulamaları gibi bir dizi özel tasarlanmış araçla merkezi olmayan çözümler sunan açık bir ağ olarak tanımlanabilir. Waves’in teknolojisi, güvenlik, denetlenebilirlik, doğrulanabilirlik ve işlemlerin ve iş mantığının güvenli bir şekilde yürütülmesi dahil olmak üzere blockchain sistemlerinin özelliklerinden yararlanmak isteyen geliştiricilerin ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

WAVES Kripto

LPoS algoritması kullanıcıların Waves kripto token’larını ağın kullanımına sunmasıyla, bir nevi ‘’kiralama’’ usulü madencilik yapması ile çalışıyor. Bir kullanıcının full node olarak çalışabilmesi için şu anda 1000 Waves’e sahip olması gerekiyor. 1000 waves’i olmayanlar waves’lerini madenci havuzlarına kiralayabiliyor. Kiralanan waves miktarına göre kullanıcılar zaman içerisinde Waves madenci token’learıyla ödüllendiriliyor.

Waves Coin Yorum

Waves bir çok özelliğiyle ön plana çıkıyor, bunlardan en önemlisi merkezi olmayan borsası. Merkezsiz borsalar (DEX) merkezi borsaların barındırdığı birçok riski devre dışı bırakıyor. Kullanıcıların sahip olduğu bütün kripto paralar doğrudan kullanıcının cüzdanında saklanır ve 3. kişiler cüzdanlara herhangi bir şekilde müdahale etmesini engeller. Merkezsiz borsalardan herhangi bir çekim limiti olmadan para çekilebilir. WavesDex’te BTC/Waves çiftinin yanı sıra Dolar, Euro ve Türk Lirası çiftleri de bulunuyor. Waves platformu merkezsiz eşleştirme sistemi sayesinde al-sat işlemlerinde yüksek hıza sahip.

Waves Coin Geleceği

Waves Coin geleceğine bakmak için önce geçmişi bilmek gerekiyor. Waves 2017’de ana ağını LPoS, merkezi olmayan borsa DEX ve daha sonra Waves-NG protokolüyle başlattı. 2018 yılında, Waves geliştirme ekibi akıllı sözleşmelerin ilk uygulamasını gerçekleştirdi. Bunu 2019’da RIDE programlama dilinin, programlama mantığı için Strightforward, Predictible ve Failproof dilinin yayınlanması izledi. Haziran 2019’da, küresel bir özel blockchain çözümü olan Waves Enterprise’ın ana ağı piyasaya sürüldü. Görüleceği gibi 3 yıldan fazla bir süredir devam eden geliştirme çalışmaları son bulmuş değil. Burada önemli olan şey ise Waves ekibinin piyasalarda kalması ve kendilerini sıcak tutması. Sayısız projenin kaynak veya ilgi yetersizliğinden kapanmış ve terk edilmiş olmasına rağmen Waves coin 2020 yılında da durmadan yoluna devam ediyor gibi görünüyor. Bu nedenle kripto para yatırıcılarının takip etmesi gereken bir proje olarak değerlendirilebilir.

Waves Coin Grafik

WAVES/USD paritesine bakıldığında 2018 Ocak tarihinde Waves Coin fiyatı 18 dolara yaklaşarak rekor seviyeye ulaşmıştı. Yazının güncellendiği tarih itibariyle ise 1 WAVES Coin 1,68 USD’den işlem görüyor. 170 milyon dolarlık piyasa değeriyle WAVES Coin kripto para listesinin 59. sırasında yer alıyor.

Waves coin Kaç TL? WAVES/TRY paritesi incelendiğinde 1 WAVES 11,50 TL’den işlem görüyor. Waves grafik TL bazında bakıldığında ise 1,1 milyar TL piyasa değerine sahip WAVES günlük 500 milyon TL’lik işlem hacmine sahip bir kripto paradır.

WAVES Satın Al

WAVES Coin dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’den satın alınabilir. Binance Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işleme izin vermesi sebebiyle tercih sebebi olabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI