reklamı kapat

Waves Coin Nedir? Nereden Alınır?

13:00
9 Aralık 2019

Waves; projelerin kitlesel fonlanmasına olanak sağlayabilen ve isteyen herkesin kendi token’ını yaratabileceği bir Blockchain platformu.

Waves Nedir?

Waves platformu projelere kendi içerisinde kullanabileceği token’ları yaratma imkanı sunuyor. Yaratılan token’lar sayesinde kullanıcılar projeleri için fon toplayabiliyor, oylama ya da puanlama sistemi yaratabiliyor. 2016 Haziran ayında piyasaya sürülen Waves’in ilk önceliği bu token sisteminin geliştirilmesiydi.

Waves Nasıl Çalışır?

Waves ölçeklendirme sorunlarını aşabilmek için alışılmış Blockchain çözümlerinin yerine iki katmalı bir yapılanma üzerine kurulu. Bitcoin ağı gibi sadece full node’lar üzerinde çalışmak yerine lightwieght ve full node’ları birleştiren bir sisteme sahip. Bu sistem işlemlerin yapılması için bütün Blockchain işlem geçmişine ihtiyaç duymuyor, sadece basitleştirilmiş veriler ile ödemeleri gerçekleştiriyor. Waves platformunun diğer özelliklerine göz atalım.

WavesDex: Merkezsiz Borsa

Merkezsiz borsalar merkezi borsaların barındırdığı birçok riski devre dışı bırakıyor. Kullanıcıların sahip olduğu bütün kripto paralar doğrudan kullanıcının cüzdanında saklanır ve 3. kişiler cüzdanlara herhangi bir şekilde müdahale etmesini engeller. Merkezsiz borsalardan herhangi bir çekim limiti olmadan para çekilebilir.

WavesDex’te BTC/Waves çiftinin yanı sıra Dolar, Euro ve Türk Lirası çiftleri de bulunuyor. Ancak para çekimi yapmak isteyen kullanıcıların kimliklerini onaylamaları gerekiyor.  Waves platformu merkezsiz eşleştirme sistemi sayesinde al-sat işlemlerinde yüksek hıza sahip.

Leased Proof of Stake (LPoS)

LPoS algoritması kullanıcıların Waves token’larını ağın kullanımına sunmasıyla, bir nevi ‘’kiralama’’ usulü madencilik yapması ile çalışıyor. Bir kullanıcının full node olarak çalışabilmesi için şu anda 1000 Waves’e sahip olması gerekiyor. 1000 waves’i olmayanlar waves’lerini madenci havuzlarına kiralayabiliyor. Kiralanan waves miktarına göre kullanıcılar zaman içerisinde Waves madenci token’learıyla ödüllendiriliyor.

Waves Nereden Alınır?

Dolaşımda 100 milyon Waves token’ı bulunuyor. Waves token’ları Waves’in kendi merkezsiz borsasından ya da Binance’den satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun