Venezuela ve Arjantin’den Yeni Bitcoin Rekoru!

Venezuela ile Arjantin içerisindeki LocalBitcoins platformlarından yeni BTC hacim rekoru geldi.
23:00
28 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) fiyatı son haftalarda yatay bir grafik çizerken, ekonomik sıkıntılar yaşayan ülkelerdeki BTC hacmi yine bir rekor kırmayı başardı.

Bitcoin İçin Yeni Rekor

Cointelegraph kaynağının aktardığı habere göre hiper enflasyon ile boğuşan Venezuela ve Arjantin içerisindeki LocalBitcoins platformu kendi itibari paraları açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Eşler arası bir alım satım platformu olan LocalBitcoins, uygulanan sermaye kontrollerinden kaçmak için de ideal bir yol olarak biliniyor.

Kripto para veri analiz sitesi CoinDance’in aktardığı verilere göre, 21 Aralık ile biten hafta süresince tamı tamına 32,6 milyon Arjantin Peso’su değerinde BTC hacmine ulaşıldı. Bu da yaklaşık 544.000 dolara tekabül ediyor. Bundan iki hafta öncenin verilerine bakıldığında, BTC hacminin %34 gibi inanılmaz bir sıçrama yaptığını görmek mümkün.

LocalBitcoins weekly trading volume in Argentina in Argentine pesos

Venezuela’da Bitcoin’e Akın Var

Ekonomi konusunda dünyanın en kötü ülkelerinden birisi olan Venezuela içerisinde ise durum sanılandan çok daha kötü. İnsanların değer kaybeden itibari paraları sokaklara attığı Venezuela’daki Bitcoin hacmi 24 milyon doların üzerine çıktı. Yaklaşık 248 milyar bolivara denk gelen bu hacim, Arjantin’in rekor kırdığı aynı haftada elde edildi. Venezuela’nın bir önceki haftaya göre yakaladığı yükseliş ise %15,6 seviyelerinde.

LocalBitcoins weekly trading volume in Venezuela in bolivars

Venezuela kendi dijital parasını veya kendi deyimiyle kripto parasını piyasaya süren ilk ülke olsa da, Petro’nun kullanımı oldukça düşük. Başkan Maduro bunu aşmak için çeşitli girişimlerde bulunuyor ve geçtiğimiz haftalarda vatandaşlara ücretsiz Petro dağıtılacağı açıklanmıştı. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar