Venezuela Merkez Bankası Kripto Para Ödemelerini Başlatıyor!

Venezuela Merkez Bankası beklenen kripto para hamlesini yaptı.
14:35
1 Ekim 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın en kötü ekonomik durumlarından birisini yaşamakta olan Venezuela‘nın merkez bankası, yeni yapılan bir açıklamaya göre kripto para ödeme yöntemlerini yakında kullanıma açacak. Salı günü Bloomberg tarafından aktarılan habere göre bunun yapılmasının ana sebebi ise ABD yaptırımlarından kurtulmak.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro yaptığı bir basın toplantısında şunları ifade etti:

”Maliye Bakanı ve Venezuela’nın merkez bankası çok yakında aktif edeceğimiz yeni araçlara sahip ve böylelikle herkes bankacılık işlemlerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası ödemelerini de merkez bankası hesabı aracılığıyla gerçekleştirebilecek.”

”Venezuela kripto para dünyasının içerisinde çalışmaya başladı.”

Bitcoin ve Ethereum Rezervleri

Aslında Latin Amerika ülkesi bunun sinyallerini bir hafta önceden vermişti. Venezuela Merkez Bankası’nın ulusal rezervine Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerini eklemek istediği haberinin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Venezuela’nın ulusal rezervlerine BTC ve ETH eklemesinin sebebi ülkenin petrol firması PDVSA’nın ödemelerini yapabilmesi ve alabilmesi olduğu vurgulansa da, Maduro kripto para fikrine bundan daha sıcak baktığını kanıtladı.

Başkan, basın açıklamasının devamında ABD tarafından uygulanan yaptırımlara da değindi ve şunları ifade etti:

”Donald Trump ve onun yaptırımları Venezuela’nın herhangi bir dünya bankası ile işlem yapmasını engelliyor. Ödeme yapabilmek için başka formüler de var ve bizim kullandığımız da bu. Çin ve Rusya ile bunu kullanmaktayız.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar