reklamı kapat

CFTC, Bir Amerikalıyı 7 Milyon Dolarlık BTC Dolandırıcılığıyla Suçluyor

Düzenleyici kuruluş, bir Amerikalı vatandaşın 7 milyon dolarlık dolandırıcılık olayına karıştığını iddia ediyor...
18:00
1 Ekim 2019

Yapılan son açıklamalara göre Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), bir Amerikan vatandaşını 7 milyon dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı ile suçluyor.

30 Eylül’de yayınlanan resmi bir açıklamaya göre düzenleyici kurum, Pennsylvania Eastonlı Jon Barry Thompson’ın, “7 milyon dolar değerinde Bitcoin işlemi ile ilgili olarak müşterilere bilerek ya da dikkatsizce yanlış beyanda bulunmak” suçu ile suçlandığını ifade ediyor.

“Bilerek Ya Da Dikkatsizce”

Resmi bir belgeye göre iddiaların aksine, ne Thompson’ın ne de bağlı olduğu firmanın iki müşteriye teslim etmeyi taahhüt ettiği Bitcoin’leri elinde bulundurmadığı ya da bunlar üzerinde kontrolünün olmadığı belirtiliyor.

Ancak CFTC Thompson’ın müşterilerin fonlarını aldıktan sonra neredeyse tüm parayı üçüncü şahıslara gönderdiğini iddia ediyor. Dolayısıyla iddialara göre bahsedilen Bitcoin müşterilere teslim edilmedi, fonları ise söz verildiği gibi korunmadı.

Bunların yanında Thompson müşterilere, Bitcoin’lerin konumu, işlemin tamamlanmamasının nedenleri ve fonlarının durumu hakkında da yalan söylemekle suçlanıyor.

Öte yandan düzenleyici kurum, tazminat, uyuşmazlık, medeni para cezaları, daimi ticaret ve sicil yasakları, Emtia Borsası Kanunu ve CFTC’nin tüm diğer ihlallerine karşı kalıcı bir tazminat istediğini dile getiriyor.

Kripto Paralar ve Dolandırıcılık

CFTC İcra Başkanı James McDonald, davayla ilgili olarak şöyle bir açıklama yapıyor:

Kripto para varlıklarını içeren yanlış davranışların ortadan kaldırılması, bu yeni ortaya çıkan alanın gelişimini ilerletmek için şarttır. CFTC, dolandırıcıların hesap vermesi için çalışmaya devam edecek ve uygun olduğunda ceza yasalarını uygulayan meslektaşlarımızla paralel olarak faaliyet gösterecektir.

Bunların yanında yaptığı son açıklamalar ile Bitcoin türev ürünleri borsası LedgerX, CFTC’nin kendilerine adil davranmadığını düşündüğünü dile getirmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun