Ünlü Yönetici Bloomberg’e Konuştu: Bitcoin’de Beklenen Tarihi Açıkladı!

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doların üzerine çıkarken, önde gelen bir yönetici Bitcoin ve ayı piyasasına hakkındaki görüşlerini paylaştı.
11:30
9 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 doların üzerine çıkarken, önde gelen bir yönetici Bitcoin ve ayı piyasasına hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Ayı Döngüleri, 120 Gün Sürüyor!

Kripto varlık fonu Pantera Capital’in kurucusu ve CEO’su Dan Morehead, Bitcoin (BTC) fiyat hareketine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Pantera Capital‘in şu anda yönetim altındaki varlıkları 4,5 milyar dolar değerinde. Morehead, Bloomberg ile yaptığı röportajda, Bitcoin’in Haziran ayında dibi gördüğünü ve ayı döngüsünün sonlarına olduğunu iddia etti. Yöneticiye göre, Bitcoin, bir sonraki boğa koşusu için gün sayıyor. Morehead, BTC’nin 10 yıldır aynı geleneği sürdürdüğüne ve 3 büyük ayı piysası atlattığına dikkat çekti. Her bir ayı döngüsü, ortalama 220 gün sürdü. Dolayısıyla, mevcut ayı piyasasının son aşamasına doğru yol alıyoruz. CEO, Haziran’da en düşük seviyeye ulaştığımızı düşünüyor. Bitcoin daha güçlü bir şekilde bir sonraki boğa piyasasına hazırlanıyor. BTC, bu süreçte birtakım engellerle karşılaşacak ve  toparlanması biraz zaman alabilir.

Morehead, BTC’nin bir sonraki  boğa piyasasında yeni zirvelere ulaşacağını düşünüyor. Bitcoin için yıl sonu ve beş yıllık fiyat hedefini açıklaması istenen Pantera Capital CEO’su, BTC’nin “bir süre için” yıllık ortalama %150 büyüme oranını koruyacağını söylüyor. Yönetiye göre, Bitcoin, on bir yıl boyunca yılda ortalama 2,5 kat arttı. Bu oran, standart tahmin olarak tanımlanabilir. BTC, muhtemelen bir süre daha aynı büyüme oranında devam edecek. Morehead ayrıca, diğer kripto para birimlerinin Bitcoin ve Ethereum’dan (ETH) daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. Analiste göre, Bitcoin pazar hakimiyetini kaybediyor ve bu da altcoin projelerinin gücünü gösteriyor. Piyasada gerçekten çok önemli projeler var. Önceleri yatırımcılar Bitcoin rallisine odaklanıyordu ancak  son dönemde Bitcoin ve Ethereum dışındaki projeler daha fazla ralli yapıyor.

Son Sözü, Fed Söyleyecek!

Ancak analistlerin çoğu, Morehead gibi iyimser bir tablo çizmiyor. Doların endeksinin son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkması Fed’in niceliksel sıkılaştırmasından kaynaklanıyor. Fed’in şahin duruşundan döneceğine dair bir işaret yok. Uzmanlara göre, Fed politika faizini yine 75 baz puan artıracak. Fed’in niceliksel sıkılaştırmaya devam etmesiyle doların yükselmesi bekleniyor. Böylesi bir senaryoda Bitcoin’in belini doğrultması mümkün değil.

Bitcoin fiyatı, artık dolar endeksine bağlı. 13 Eylül’de açıklanması beklenen TÜFE verileri, Fed’in gelecekteki para politikasını etkileyecek. Bu durumun yine Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olacak. Mevcut ayı piyasası, Bitcoin’in yaklaşık 14 yıllık tarihinde potansiyel olarak en kötüsü olarak lanse ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar