Ünlü İsimden Altcoin için Korkutan Uyarı: Yolun Sonuna Geldi!

Satoshi Fund'un CEO'su Dennis Porter'ın dev altcoin'in topluluğu için korkutan bir uyarıda bulundu. Porter, altcoin'in ikinci en büyük kripto para olarak son döngüsünde olduğunu iddia etti.
14:05
29 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ve Bitcoin arasındaki anlatı savaşı yeni değil. Ancak politika yapıcıları ve düzenleyicileri Bitcoin madenciliğinin faydaları ve diğer kamu politikası hedeflerini desteklemek için bir araç olarak nasıl kullanılabileceği hakkında bilgilendirmeye adanmış kar amacı gütmeyen Satoshi Fund’un CEO’su Dennis Porter’ın Ethereum topluluğu için korkutan bir uyarıda bulundu. Porter, Ethereum’un ikinci en büyük kripto para olarak son döngüsünde olduğunu iddia etti.

Bitcoin vs Ethereum

Dennis Porter, Bitcoin ekosisteminin ve Proof of Work (iş ispsatı) konsensüs mekanizmasının güçlü bir savunucusu olarak tanınıyor. Ayrıca, Bitcoin’in politik anlamda savunuculuğuna hayati bir katkı sağlıyor. Porter, Vitalik Buterin’in Ethereum’un kullanılabilirliğini kanıtlamasının yılları alacağını iddia ettiğini ancak Ethereum’un kurucu ortağının altcoin için makul bir değer sağlayamadığını iddia etti. Ona göre birden fazla Blockchain, Ethereum’a benzer şekilde katkı sağlayabilir. Öte yandan, Bitcoin’in bir değer deposu olarak herhangi bir rakibi yok.

Bitcoin ve Ethereum arasında uzun süredir devam eden savaş tüm hızıyla devam ediyor. Ancak The Merge’nin ardından bu savaşta yeni bir aşamaya geçildiği görülüyor. The Merge, Ethereum’un konsensüs mekanizmasını Proof of Work’ten Proof of Stake‘e (hisse ispatı) taşıdı. Ethereum savunucuları, PoW’un enerji tüketiminin onu sürdürülemez hale getirdiğini iddia ederek geçişi savunuyorlar. Gerçekten de, birçok aktivist Proof of Work konsensüs mekanizmasının enerji tüketimi nedeniyle yasaklanması gerektiğini iddia ediyor.

Öte yandan, Bitcoin topluluğu Proof of Stake’in merkezileşme ile ilgili potansiyel sorunları olduğuna inanarak Proof of Work‘ü savunuyor. Gerçekten de, The Merge’nin ardından en büyük iki doğrulayıcı olan Lido ve Coinbase, Ethereum Blockchain’indeki blok doğrulamasının çoğunu tek başlarına gerçekleştirmeye başladılar. Dahası, Bitcoin maksimalistleri Ethereum’un uzun vadede sorun yaratacak negatif bir ödüllendirme yapısına sahip olduğunu iddia ediyor.

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin topluluğunu Ethereum ile bir anlatı savaşına hazırlanmaları konusunda uyardı. Benzer şekilde, Solidity geliştiricisi ve Ethereum savunucusu shegen, Ethereum ağının 20 milyar dolarla, Bitcoin ağının ise 700 bin dolarla egale edilebileceğini öne sürdü. Shegen’in iddiası, ağa başarılı bir saldırı gerçekleştirmenin maliyetini yansıtıyor.

Bitcoin’in Hakimiyeti

Uzmanlar, Ethereum Merge‘nin ardından Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyetini kaybedeceğinden korkuyorlardı. Ancak şu ana kadar Bitcoin birçok rakibine karşı güçlü olmaya devam etti. Bitcoin şu anda kripto para piyasalarının toplam değerinin yüzde 40’ını elinde tutuyor. Buna karşılık Ethereum’un piyasalar üzerindeki hakimiyet oranı ise yüzde 17,3’de.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar