X

UniSwap’teki Likidite Çıkışı Rakiplerinin İşine Yaradı!

Uniswap borsasından muazzam likidite çıkışları oldu ve bu durum rakip borsalar SushiSwap ve Bancor’un işine yaradı.
15:08
18 Kasım 2020

Ortaya çıkan bilgilere göre merkezi olmayan Uniswap borsasından muazzam likidite çıkışları görülüyor ve bu durum rakip borsalar SushiSwap ve Bancor’un işine yarıyor gibi görünüyor.

Uniswap Likidite Çıkışları

Uniswap’de uygulanan farming teşvikleri 17 Kasım’da sona erdiği için son birkaç günde 1,5 milyar doların üzerinde kripto para birimi teminatı farklı borsalara kaydırıldı. Bir DeFi protokolü olan Uniswap, büyük ölçüde beklenen likidite çıkışını önlemek için çok az şey yaptı ve şimdi rakipleri bu durumdan yararlanıyor.

Öte yandan geçen hafta Uniswap’in likiditesi 3 milyar dolar ile rekor imza atmıştı. Ancak Uniswap o kadar çok kan kaybediyor ki bugün %53 düşüş yaşandı ve likidite yaklaşık 1,4 milyar dolara geriledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak görünüşe göre Uniswap fork’u olan ve rakip proje konumunda yer alan SushiSwap, bu milyar dolarlık kripto çıkışından aslan payını alıyor. DeFi Pulse’dan elde edilen verilere göre, SushiSwap’in kilitli toplam değeri, son birkaç günde yüzde 300 artarak 1 milyar doların üzerine çıktı. Bu da projenin, toplam kilitli değer (TVL) çizelgelerinde altıncı sıraya yükselterek SushiSwap’in Curve Finance, Synthetix ve Yearn Finance’i geçmesini sağladı.

Balancer da Payına Düşeni Aldı

Yukarıda bahsi geçen sıralamaya göre Maker, 2,4 milyar dolar kilitli değer ile ilk sırada yer alırken Wrapped Bitcoin ikinci ve Compound Finance üçüncü sırada yer alıyor.

Bu likiditeden iyi bir pay alan diğer DeFi protokolü, geçtiğimiz günlerde kilitli toplam değerde yüzde 27’lik bir artış gören Balancer oldu. Ayrıca Bancor’un da kilitli toplam değeri son 24 saatte yüzde elli arttı. Ancak Bancor hala rakiplerine göre oldukça düşük bir likiditeye sahip konumda yer alıyor.

DeFi Projeleri

Bitcoin fiyat artışı devam ederken ve lider kripto para birimi tüm zamanlar rekoruna doğru koşarken DeFi token’larının da fiyatlarının arttığı görülüyor. Özellikle yearn.finance saatler önce yalnızca 1 saat içinde 4.000 dolar artarak büyük bir fiyat hareketine ev sahipliği yapmış oldu.

Çoğu DeFi token’ı yükselişini sürdürürken düşüş yaşayan kripto para birimleri de yok değil. Örneğin; Compound (COMP) yüzde 9,30 gibi gözle görülür bir düşüş kaydetti. Ayrıca SushiSwap (SUSHI) %15’in üzerinde, UMA %8’in üzerinde ve Curve DAO token %14’ün üzerinde değer kaybetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar