X

Twitter’da Türkiye, Bitcoin Hakkında En Çok Paylaşım Yapan Ülkeler Arasında

The TIE’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Twitter’da Bitcoin hakkında en çok paylaşım yapan ülkeler listesinde Türkiye üst sıralarda yer alıyor...
20:00
4 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto odaklı veri analiz platformu The TIE’ın yaptığı son araştırmaya göre, Bitcoin ile ilgili tweet’lerin yaklaşık %38.9’u Amerikalılar tarafından, %10.5’i İngiltereliler tarafından paylaşılıyor.

Twitter’da Amerika Baskın

Bitcoin ve kripto para birimleri konusunda yapılan paylaşımlarda Twitter’da hangi ülkenin daha aktif olduğunu hiç merak ettiniz mi? The TIE, “Kripto Twitter’ın Coğrafi Dağılımı” başlıklı çalışmasında tam olarak bunu araştırdı ve sonuçları yine Twitter üzerinden paylaştı.

TIE’nin açıklamalarına göre Bitcoin Twitter’da en çok ABD, İngiltere, Kanada, Türkiye, Hindistan ve Avustralya’da konuşuluyor. Amerika ve İngiltere’nin ana dillerinin İngilizce olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin ile ilgili yapılan paylaşımların yarısının bu iki ülkeye ait olması sürpriz değil…

Bununla beraber Statista’nın nisan ayında yayınladığı bir rapora göre en çok Twitter kullanıcısına sahip ülkeler sıralamasında Amerika ilk sırada yer alırken İngiltere üçüncü sırada yer alıyor.

Öte yandan TIE, Amerika ve İngiltere’yi göz ardı ederek Bitcoin ile ilgili tweet’lerin en çok atıldığı bölgeleri gösteren aşağıdaki haritayı hazırladı:

Böylece haritada görüldüğü gibi Kanada, Türkiye, Hindistan ve Avustralya’nın yanı sıra Bitcoin’i aktif olarak gündeminde tutan ülkeler arasında Hollanda, Japonya, Fransa, Almanya, Brezilya, Nijerya, Rusya, Güney Afrika ve Endonezya’nın da olduğu ortaya çıktı.

Hangi Ülkeler Olumlu Düşünüyor?

TIE, Bitcoin etrafında oluşan küresel duyarlılığı da araştırdı.

Bu araştırmaya bakıldığı zaman Amerika’nın son zamanlarda Bitcoin konusunda oldukça iyimser olduğu ortaya çıkıyor ve tweet’lerin %61,5’inin olumlu görüşler içerdiği görülüyor. Tüm dünyada ise olumlu Bitcoin tweet’lerinin oranının %59,8 olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında Venezüela’nın %62 olumsuz paylaşım ile Bitcoin konusunda en pesimist düşünen ülke olduğu ifade ediliyor. Venezüela’yı Meksika, Estonya, Brezilya ve İrlanda izliyor.

The TIE, hangi ülkelerin optimist hangi ülkelerin pesimist olduğunu gösteren bir harita da hazırladı:

Bunlarla beraber her ne kadar Amerika geçtiğimiz günlerde Facebook’tan Libra projesini durdurmasını istese de verilere göre Bitcoin’in yanı sıra Twitter’da Libra hakkında da oldukça yüksek oranda paylaşım yapıldığı ortaya çıkıyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar