reklamı kapat

Twitter CEO’su Jack Dorsey: Gelecekte Dünyada Tek Para Birimi Bitcoin Olacak

22 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bu hafta Londra’da dijital ödeme şirketini tanıtan Square CEO’su Jack Dorsey, The Times’a verdiği röportajda Bitcoin’in on yıl veya daha kısa sürede dünyanın lider para birimi olabileceğine inandığını söyledi.

Jack Dorsey;

Gelecekte dünyada sadece tek bir para birimi olacak. İnternette tek bir para birimi kullanılacak, ben şahsen bunun Bitcoin olacağına inanıyorum. Bu muhtemelen on yıl yada daha kısa sürede gerçekleşecek.

Square firmasına geçtiğimiz dönemlerde Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak eklemişti. Dorsey CEO’su olduğu şirketinin gelecekte Bitcoin’i Square için daha işlevsel hale getireceklerini belirtti. Hatta gelecekte Square’ın sağlam bir altyapıyla kripto para borsası açabileceği spekülasyonu medyada sağlam yankı uyandırdı.

Aynı zamanda Twitter’ında CEO’luk görevini yürüten Dorsey Bitcoin’in şu an yüksek işlem ücretleri ve yavaş onaylanması yönüyle pek etkili olmadığını belirtti. Yine de yakın bir gelecekte Bitcoin’in daha verimli ve kullanıcı dostu olacağını söyleyerek bu konuda iyimser olduğunu ifade etti. Gittikçe daha fazla insanın Bitcoin sahibi olmasıyla bazı sorunların ortadan kalkacağını düşünen Dorsey, popüler para biriminin dünyada etkin bir role bürünmesi yeteneğine henüz sahip olmadığını açıkladı.

Kullanıcıların neredeyse ücret ödemeden node kurmalarına ve anında işlem gerçekleştirmelerine olanak tanıyan Lightning Network teknolojisini ise “Bitcoin’i daha kullanışlı hale getiren Blockchain altyapılı yeni teknolojiler var” diyerek ifade etti.

Dorsey geçtiğimiz haftalarda Lightning Network yazılımını geliştiren Lightning Labs’e yatırım yaptı. Bu ayın başında Lightning Labs, Lightning Network’ün beta sürümünü yayınlamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.