X


Türkiye’nin İlk Metaverse Toplantısı Yapıldı: Peki Bu Metaverse, O Metaverse Mü?

Türkiye’nin ilk metaverse toplantısı dün gerçekleşti. Bu, ülkemiz adına önemli bir hamle ama gerçekten bir metaverse mü?
12:08
18 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ülkemizde kripto para birimlerine karşı tavırda bir belirsizlik hakim olsa da kripto para birimleri ile yakından alakalı NFT ve metaverse gibi teknolojilere ilgi çok büyük. Örneğin; geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla CEO’su Elon Musk ile yaptığı görüşme sırasında Musk’a bir NFT hediye etmişti.

Elde edilen son bilgilere göre ise AK Parti Bilgi ve İletişim Başkanlığı tarafından ilk metaverse toplantısı düzenlendi.

İlk Metaverse Toplantısı

Konuyla ilgili paylaşımlar, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş tarafından arka arkaya yapıldı.

Ömer İleri konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, metaverse’de gerçekleşen ilk toplantının, kripto varlıklar ve NFT konularında fikir alışverişlerinin olduğu verimli bir toplantı olduğunu dile getirdi.

Elitaş ise metaverse üzerinden yapılan toplantıların ileride hayatımızın önemli bir unsuru haline geleceğini dile getirerek şu paylaşımı yaptı:

Ayrıca Elitaş farklı bir paylaşımda, “Teknoloji sınır tanımıyor. Dijital dünyaya her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Birçok sektörü yakından etkileyecek Metaverse ile farklı yerlerden katılım sağlayarak ilk toplantımızı yaptık. Bu toplantıda kripto varlıklarla ilgili yapılacak yasal düzenleme konusunu konuştuk.” sözlerini kullandı.

Bu Metaverse O Metaverse Mü?

Bu gelişmeler ülkemiz adına çok olumlu. Çünkü hem teknolojiyi yakından takip ettiğimizi hem de bu konuda adımlar atmaya hazır olduğumuzu gösteriyor. Ancak bu noktada kripto para birimlerinin NFT’ler ve metaverse ile yakından ilgili olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani eğer kripto para birimlerinin önüne set çeker ancak NFT ve metaverse alanında ilerlemeye çalışırsak hiçbir sonuç alamayız. Yaratılan ve adına metaverse denen alanlar da VR gözlükler ve çizgi karakterler ile yapılan toplantılardan öteye gidemez.

Ayrıca şu anda herkes metaverse’de toplantı yaptıklarını, metaverse’de oyun oynadıklarını ya da metaverse’de zaman geçirdiklerini ifade ediyor. Ama gerçekten “Bu metaverse, O metaverse mü?”

Aslında metaverse, merkezsiz bir dünyayı temsil etmek için kullanılıyor. Zaten bu yüzden kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi ile iç içe geçmiş durumda. Ama her VR gözlük taktığımız ve kendimizi avatarlar ile yorumladığımız “dijital alan” metaverse müdür? O zaman yıllar önce oynadığımız sadece VR gözlüğün olmadığı Sanalika, metaverse’ün ilk adımı mı? Bence değil…

Eğer metaverse’ü sınırlar içine dahil ediyorsak, merkeze bağlıyorsak ve sadece VR gözlük taktığımız için bir metaverse’de olduğumuzu düşünüyorsak, yanılıyoruz. Metaverse ve NFT’ler insanlara çok daha büyük şeyler vaat ediyor. Yeni gelişmeleri sınırlandırıp bir merkeze oturttuğumuz zaman ise vaatler sadece söylemde kalıyor.

Ülkemiz adına çok önemli olduğunu düşündüğüm bu hamlenin devamının metaverse ruhuna uygun gelmesini temenni ediyorum. Eğer bir merkeze bağlayacaksak ve sınırlar içine hapsedeceksek de “sınırlı metaverse” ya da “merkezi metaverse” gibi yeni bir kullanım öneriyorum 🙂

Bu noktada Facebook’un ya da diğer teknoloji şirketlerinin çalışmalarının da tam olarak metaverse ruhunu yansıttığını düşünmüyorum. Çünkü sonuç itibari ile bu firmalar da birer merkez ve merkezi olmaları için hükümet olmalarına gerek yok. Yani, metaverse’ün metaverse olabilmesi için ben, merkezsizlik faktörünün sağlanması gerektiğin düşünüyorum.

Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar