X


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Gelişmesini Duyurdu

TCMB'nin resmi açıklamasına göre Dijital Türk Lirası çalışmalarında "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturuldu.
14:23
15 Eylül 2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirmesi projesi kapsamında bir sonraki aşamaya geçti. TCMB’nin resmi açıklamasına göre Dijital Türk Lirası çalışmalarında “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu.

Dijital Türk Lirasında Aşama Kaydedildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalanarak Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturduğunu açıkladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

TCMB, mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital türk lirasının potansiyel faydalarını araştırmaya devam ediyor. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının ardından teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki seviyeye taşındı.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge çalışmasının, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paylaşlarının katılımı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin pilot uygulamalarının yapılacağı ıışığında, platformun katılımlarla genişletilmesi planlanmakta.

Yapılan duyuruda birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” sağlanarak dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Elde edilen sonuçlara göre daha yaygın ve geniş katılımlı testlerin gerçekleştirileceği aşama fazlarına geçilecek. Blokzincir teknolojisi, dğaıtık yapılan ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testler yapılması planlanmaktadır.

Dijital Türk Lirasına Yönelik

Öte yandan dijital türk lirası basımına yönelik TCMB’nin henüz almış olduğu nihai bir karar bulunmuyor. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkesinde yürütülmekte. Çalışmalar, mevcut teknolojilerin Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimler karşılayıp karşılamayadığının tespiti için yürütülüyor.

Birinci faz sonuçlarının testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar