Türev Ürünler Bitcoin İçin İyi Mi, Kötü Mü?

Özet

  • Bitcoin vadeli işlemleri, piyasa için ne getirecek?
19:00
10 Eylül 2019

Diğer varlık sınıfları için türev ürünlerinin ne zaman piyasaya sürüldüğüne bakıldığı zaman Bitcoin piyasasında ne olacağı konusunda da bazı fikirler elde edilebilir. Bazı analistler tam olarak bunu yaptı, ancak işlerin Bitcoin için biraz daha farklı olabileceği ortaya çıktı.

BTC Vadelileri İyi mi Kötü mü?

Bazı karşılaştırmalar yapabilmek için yatırımcı ve analist Luke Martin, altın ve petrol vadelilerinin performans tablolarını incelediğini ifade etti ve konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Türev ürünlerden (ETF’ler gibi) sonra emtia piyasalarının büyümesini gösteren grafikler ortaya çıktı. Eğer Bitcoin piyasası da buna benzer bir piyasaysa vadeli işlemlerin pazar üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Her iki durumda da, vadeli hacimlerin fiziksel varlığınkilerden çok daha hızlı büyüdüğü görülüyor. Bu da gerçek varlıklarla uğraşmak istemeyen kurumsal yatırımcıların türev ürünlerini tercih ettiğini gösteriyor.

Eğer benzer bir durum Bitcoin piyasasında da gerçekleşirse bu durum Bitcoin için iyi olabilir. 2017 yılında CME ve CBOE’nin başlattığı vadeli işlem ürünlerinin o yıl yaşanan boğa koşusunda etkisinin olduğu çoğu analist tarafından dile getirilmişti.

Bakkt ve Vadeliler

Uzun zamandır beklenen Bakkt platformu 6 Eylül’de yaptığı bir açıklamayla Bitcoin yatırma ve çekme işlemlerini başlattıklarını belirtmişti. Bilindiği gibi Bakkt, 23 Eylül tarihinde Bakkt Bitcoin Günlük ve Aylık Vadeli İşlem Sözleşmelerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bakkt’ın uzun zamandır tasarladığı ve heyecanla beklenen platformunun açılmasıyla kurumsal yatırımcıların çok daha güvenli ve kolay bir şekilde Bitcoin ekosistemine dahil olabileceği defalarca dile getirilmişti.

Öte yandan kurumsal yatırımcıların dijital varlıkların altında yatan tüm yürütme ve operasyonel riskleri almadan Bakkt üzerinden suni riskler alabilcekleri de belirtiliyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar