X

Trump Vadeli İşlem Sözleşmeleri Kripto Para Türev Borsasında 

FTX, kullanıcılarının 2020 Başkanlık seçimleri tahminlerinden para kazanabilmeleri için TRUMP vadeli işlem sözleşmesini platformuna ekledi.
11:00
7 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimi türev borsası FTX, kullanıcıların 2020 ABD başkanlık seçim sonuç tahminlerinden para kazanmaları için yeni bir vadeli işlem sözleşmesi ekledi: TRUMP-2020 (TRUMP).

Trump Vadeli İşlem Sözleşmeleri

FTX’in Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, Donald Trump‘ın ABD’deki başkanlık seçimlerinde yeniden seçilmesi durumunda TRUMP vadeli işlemleri 1 dolara çıkacak aksi takdirde 0 dolara inecek.

Yapılan açıklamalara göre TRUMP‘un borsadaki diğer tüm vadeli işlemlerle aynı şekilde işlem görecek. Başkan Trump’ın yeniden seçilme şansına ilişkin kendi tahminlerine göre, kullanıcılar uzun ya da kısa vadeli sözleşmeler yapabilir. Bunun yanında alım satım ücretlerinin, kullanıcıların taban ücret oranları ve sözleşmenin fiyatı esas alınarak hesaplanacağı da yapılan açıklamalarda belirtiliyor. Ayrıca kar ve zararın ABD Doları olarak hesaplanacağı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanılıyor:

TRUMP’un bir sözleşmesinin fiyatı, Trump’ın yeniden kazanma olasılığına eşit olmalı. Eğer Trump kazanma olasılığının %52 olduğunu düşünüyorsanız, TRUMP vadeli işlem sözleşmesi 0,52 dolar ile işlem yapmalı.

Tüm bunların yanında FTX’in Amerika’da kullanılmadığını, dolayısıyla Amerika, İngiltere, Hong Kong ve Singapur gibi FTX’in kullanılamadığı ülkelerde TRUMP vadeli işlem sözleşmelerine ulaşılamayacağını unutmamak gerekir.

Donald Trump ve Bitcoin

Bilindiği gibi Amerikan Başkanı Donald Trump kripto paralardan özellikle de Bitcoin’den pek haz etmiyor. Trump geçtiğimiz sene Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in bir fanı olmadığını ve tek gerçek küresel para biriminin dolar olduğunu dile getirmişti. Bunun üzerine kripto para dünyası harekete geçmiş ve Trump’ı kripto para birimleri konusunda ikna etmeye çalışmıştı…

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar