X


Tron Blockchain’i Tabanlı İlk Merkezsiz Borsa Açıldı

TRX token'larını kullanan merkezsiz borsa kullanıcılara sunuldu.
18:00
16 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Merkezsiz uygulamalar alanında popüler sistemlerden biri olan Tron Blockchain’i üzerinde ilk merkezsiz borsa açıldı.

TRXMarket adı verilen borsa Tron ağının ilk merkezsiz borası olma özelliğini taşıyor. Platformun yaratıcılarının açıklamalarına göre borsa güvenli, şeffaf ve pratik şekilde tasarlandı. Platform şu anda BET/TRX, FUN/TRX ve GOX/TRX çiftlerini listeledi.

Tron CEO’su Justin Sun 9 Aralık’ta Twitter üzerinden TRXMarket ve Tronscan.org’un birlikte borsa açacağını duyurmuştu. Borsayı geliştiren ekip Tron topluluğundan bazı isimlerden oluşuyor. Ekip Malta merkezli çalışıyor ve düzenlemelere uyum sağlıyor. Ayrıca ekip Tron’un gelecekte daha popüler olacağını düşünüyor ve daha fazla TRX tabanlı borsaların açılacağını öngörüyor.

Merkezsiz borsada gerçekleşen bütün işlemler TRX akıllı sözleşmeleri ile yapılıyor. Şeffaflık sağlanması için yapılan işlemler halka açık Blockchain’de arşivleniyor. Kullanıcılar doğrudan cüzdanlara sahip ve borsanın cüzdanlara herhangi bir müdahalede bulunması söz konusu değil. Böylece kripto değerlerin güvenliği daha sıkı sağlanmış oluyor.

Token’larının borsada işlem görmesini isteyen geliştiriciler bir form dolduruyorlar ve formlar profesyonel denetleyiciler tarafından inceleniyor. İncelenen kripto paralar gereklilikleri uygun görülürse bir hafta içerisinde listeleniyorlar.

Diğer yandan Binance de kendi merkezsiz borsasının deneme sürümünü yayımlamıştı. Borsanın beta sürümünün 2019’da başlatılması bekleniyor.

CoinMarketCap verilerine göre TRX 0,013 dolardan işlem görüyor. Kripto para piyasasının genelinde ufak bir artış görülüyor. TRX son 24 saatte %3 civarında değer kazanmış durumda.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar