The Merge Sonrası Ethereum: ETH Arzı Nasıl Etkilenecek?

The Merge ile Proof of Work'ten (PoW) kopan Ethereum'da Proof of Stake ile ilk blok çıkarıldı. Böylece Ethereum için yeni bir dönem başladı. Peki bu geçiş ETH arzını nasıl etkilenecek? Detaylar haberimizde.
11:30
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

En önemli Ethereum güncellemesi olan The Merge (Birleşim), yıllar süren bekleyişin ardından bugün TSİ 09:42:42’de başarıyla gerçekleşti. Proof of Workt’ten kopan Ethereum’da Proof of Stake ile ilk blok çıkarıldı ve böylece en büyük ikinci Blockchain için yeni bir dönem başlamış oldu. Güncellemenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin ardından Ethereum Vakfı’nın önde gelen isimlerinden Tim Beiko, “İyiyiz. Bitti. Birleştik” şeklinde tweet atarken, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, The Merge’nin gerçekleşmesine yardımcı olan herkesin “gurur duyması gerektiğini” ve bunun tüm ekosistem için “büyük bir an” olduğunu belirtti. Peki The Merge sonrası Ethereum ağında neler değişti, gelin daha yakından bakalım.

ETH Arzı ve The Merge

Ether (ETH) arzı iki ana güce ayrılmaktadır: ihraç ve yakım. ETH ihracı, daha önce var olmayan ETH’nin yaratılma süreci iken, ETH yakımı mevcut ETH’nin yok edilmesi ve dolaşımdan kaldırılması sürecidir. İhraç ve yakım oranı çeşitli parametreler üzerinden hesaplanır ve bunlar arasındaki denge Ether’in enflasyon oranını belirler.

Ethereum Vakfı’nın sağladığı verilere göre, The Merge öncesi günlük olarak madencilere yaklaşık 13 bin ETH veriliyordu. Yine The Merge öncesi ETH stake edenlere günlük yaklaşık bin 600 ETH veriliyordu. The Merge’nin ardından yalnızca Ether stake edenlere ETH verilecek. Yani günlük bazda sadece yaklaşık bin 600 ETH ihraç edilecek. Böylece ETH ihracı yaklaşık yüzde 90 oranında düşmüş olacak. Öte yandan yakım ile en az 16 gwei ortalama gas fiyatında, her gün en az bin 600 ETH’nin yakımı yapılacak. Böylece The Merge sonrası net Ether enflasyonu etkin bir şekilde sıfıra veya daha düşük bir seviyeye düşecek.

Ethereum Blockchain kaşifi Etherscan üzerinden yakımı yapılan ETH’ler kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünden de görülebileceği gibi, 15537607 numaralı blokun çıkarılmasıyla yakılan ETH miktarının (Burnt Fees) 0.872296001647268518 Ether olduğu görülüyor. Söz konusu ETH miktarı güncel fiyatlarla 26 bin 47 lira veya bin 428 dolara karşılık geliyor. Şu anda Ethereum Blockchain’i üzerinde çıkarılan her blokta değişen miktarlarda ETH yakımı yapılıyor.

ultrasound.money’in sağladığı verilere göre, The Merge’nin gerçekleşmesinin üzerinden 2 saatten kısa bir süre geçmesine rağmen Ether arzında 177.63 ETH’lik bir düşüş kaydedildi. Bu düşüş, yukarıda da değindiğimiz gibi, The Merge ile Ethereum madencilerine yapılan yeni ETH dağıtımının sonlandırılmasıyla ve ETH yakımlarıyla sağlandı.

Ethereum Artık Çevre Dostu

Ethereum, The Merge ile ETH’yi çevreye zararlı olduğu gerekçesiyle eleştirenleri para birimine destek vermeye ikna etmeyi hedefliyor. Ethereum Vakfı‘na göre Ethereum Blockchain’i Haziran ayında Hollanda’nın tamamı ile aynı seviyede elektrik tüketti. Genel olarak, The Merge öncesi orta büyüklükte bir ülke kadar enerji tükettiği değerlendirilen Ethereum ağının enerji tüketimi, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişle birlikte yüzde 99,9 oranında düşmüş olacak. Enerji tüketimindeki bu düşüş, işlemlerin Blockchain’ine kaydedilmesi ve Ethereum ağının çalışır durumda kalması için madencilik cihazları sağlayan Ethereum madencilerinin yerini çok daha düşük sayıdaki doğrulayıcıların (ETH stake edenler) almasıyla sağlanıyor.

The Merge öncesi blok çıkarmak için iş ispatı yani Proof of Work’ün kullanıldığı Blockchain’de hisse ispatına yani Proof of Stake‘e geçişle artık Ethereum ağı için daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir dönem başlamış oldu. Bu noktada Ethereum, vizyonunda özetlediği tam boyuta, güvenliğe ve sürdürülebilirliğe ulaşmaya bir adım daha yaklaştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar