The Economist: Bitcoin’in Aşması Gereken 3 Sorun

Özet

  • Dünyanın en ünlü ekonomi dergilerinden The Economist Bitcoin ile ilgili makale yayımladı…
16:00
28 Mart 2019

The Economist uzun süren kripto kışın ardından artışların yaşanabileceği ihtimalini tamamen yok saymıyor. Bunun yanında John McAfee’den Jack Dorsey’e kadar birçok ünlü isim Bitcoin’in yeniden canlanacağını güçlü bir şekilde savunuyor. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için kripto para endüstrisinin çözmesi gereken bazı problemler var…

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden The Economist geçtiğimiz günlerde, kripto para boğalarının çok da hoşuna gitmeyecek bir makale yayımladı. Ünlü finans gazetesi, 2018 yılında yaşanan büyük düşüşün ardından kripto paraların bir daha geri dönmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Dot-com Balonu Değil

The Economist makalenin başlangıcında CBOE’nin Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağını belirtmesiyle boğaların piyasayı adeta hakimiyetleri altına aldığı ve Bitcoin’in altın çağını yaşadığı zamanları hatırlatıyor. Bitcoin’in değeri 20.000 dolara kadar çıkmış ve Ripple’ın fiyatı yaklaşık olarak yüzde 36.000 artarak deyim yerindeyse rekor kırmıştı.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatları düşmeye başladı. Tabii ki bu düşüşle beraber “balon patladı” söylentileri de sık sık duyulmaya başlandı.  Bu düşüşlerle beraber bir zamanlar 12 milyar dolar değer biçilen madencilik devi Bitmain de halka arz planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı. Bitmain ertelenen IPO’suyla ilgili paylaştığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan düşüşlerin ardından kripto para meraklılarının 90’ların sonlarındaki dot-com çılgınlığına benzer bir durumun içine düştükleri gündemde yer etmeye başladı. Ancak The Economist’in makalesine göre durum tam da böyle değil.

Aşılması Gereken 3 Problem

The Economist’e göre Bitcoin bir başka rekor kırmadan önce üç ana probleme çözüm bulmalı: Benimsenme problemi, ölçeklenebilirlik sorunu ve dolandırıcılık faaliyetleri.

Makaleye göre, Bitcoin onuncu yılını doldurmuş olmasına rağmen hala çok tercih edilen bir ödeme yöntemi değil. 2018 yılında Bitcoin işlem hacminin yalnızca 2,4 milyar dolarının ticari hizmetlerle kazanıldığı belirtiliyor.

The Economist’in ikinci problem olarak gösterdiği ölçeklenebilirlik sorunu, Bitcoin’in ana akıma nispeten daha yavaş olan işlem hızıyla ilgili. Ancak adil olmak gerekirse Bitcoin’in hala birçok ödeme sisteminden daha hızlı olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

Son olarak da özellikle borsaların yaşadığı saldırılar ve gündemde yer bulan dolandırıcılık faaliyetleri endüstriye olan güveni sarsıyor.

The Economist’e göre özellikle bu üç problemin çözülmesi Bitcoin’in önündeki engelleri kaldıracak ve yeni bir yükselişin önünü açacak…

Kaynak: U.today

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar