X


Tether (USDT)‘ın Başı Dertte! Muhbir Aranıyor ve Ödül Var!

Tether'ın başı dertten kurtulmuyor. Muhbirlere milyon dolarlık ödül var!
23:29
20 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük stablecoin Tether (USDT)’ın başı dertten kurtulmuyor. Basılan USDT’lerin arkasındaki teminatlar konusu uzun süre gündem olmuş ve 41 milyon dolar ceza ödeyerek bu pürüzden kurtulmuştu. Fakat şirketin başı daha büyük biçimde derde girebilir. Son açıklama Tether’ı hedef alıyor ve muhbir aranıyor.

Muhbire 1 Milyon Dolar Verilecek

Hindenburg Research önemli bir duyuru yaptı. Tether’ın rezervlerine kafayı takan şirket dev stablecoini alt etmek için muhbirler arıyor. New York merkezli yatırım şirketi Hindenburg Research 19 Ekim’de USDT stablecoin‘inin “anlaşılmaz” açıklamalarının meşruluğu konusunda şüpheleri olduğu için özel bilgi sağlayan herkese 1.000.000 dolara kadar ödül vereceğini duyurdu.

Hindenburg Research kurucusu Nathan Anderson, halkın Tether’ın varlıkları hakkında bilgi sahibi olmayı hak ettiğine inanıyor:

Tether tuttuğu varlıkları net olarak açıklamalı. Halkın bunu bilmeye ihtiyacı var. Biz bu konuda net açıklamaları göremiyoruz ve özel ayrıntı bilgi sağlayabilecek ihbarcılara 1 milyon dolara kadar ödül vermeyi düşünüyoruz”.

Şirketin herhangi bir kripto para yatırımı yapmadığı biliniyor.

Tether’dan Açıklama

Stablecoin ihraççısı şirketin yaptığı bu duyuruyu alaya aldı ve fırsatçılıkla suçladı. Hindenburg Research‘ün kâr peşinde açık bir plan yaptığı ancak hedefine ulaşamayacağı söylendi. Tether, rezerv ifşalarında şeffaf olduğunu iddia ediyor ancak böyle bile olsa tüm teminatların önemli kısmı direkt nakde çevrilebilecek varlıklardan oluşmuyor.

Tether (USDT) son rezerv dağılımı;

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Tether‘e, dolar tarafından bire bir desteklendiği konusunda yalan söylediği için 41 milyon dolar para cezası vermişti. Şirket özellikle ilk günlerinde şeffaflıktan uzak olmayı tercih etti ve birebir dolar tarafından USDT’lerin desteklendiğini savundu. Fakat son açıklanan veriler bunları doğrulamıyor. Şirketin çok çeşitli yatırımlarla bastığı stablecoinleri desteklediği görülüyor. Yani tüm kripto para yatırımcıları USDT’lerini bozmak isterse şirketin bunu ödeyecek kadar nakit parası yok. Bu tıpkı bankaların nakit rezerv konusuna benziyor. Ancak orada küresel ekonomik sistem ve devlet güvencesi var, Tether ise bir kere güvenleri kaybetmenin bedelini her gün ödüyor.

Bugünlerde USDT’nin piyasa değeri 70 milyar doları aştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar