reklamı kapat

Tether Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı!

Tether piyasa değeri 10 milyar doları aştı ve böylece önemli bir kilometre taşı geride bırakılmış oldu. 
08:11
1 Temmuz 2020

Kripto para piyasasının lider stablecoin birimi olan Tether (USDT) birkaç haftadır piyasa hacmi bakımından 10 milyar dolar yolunda ilerliyordu. Bu hafta çıkarılan Tether’lar ile birlikte bu kilometre taşına ulaşıldı ve USDT piyasa hacmi 10 milyar doları aştı.

USDT Piyasa Hacmi

Messari analisti Ryan Watkins’e göre, USDT’nin piyasa değeri 30 Haziran’da 10 milyarı geçti. Böylece piyasa hacmi 10 milyar doların üzerinde olan üçüncü kripto para birimi Tether oldu. Aslında Tether’ın büyük bir başarı kaydettiğini ifade edebiliriz. çünkü varlığın piyasa değeri 2020’nin başında 4.5 milyar dolar iken 2019’un başında 3 milyar doların altındaydı.

Bununla birlikte bazıları USDT’nin piyasa değeri büyümesini, kripto para birimine artan ilginin bir işareti olarak görüyor. USDT; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğerlerine kolayca dönüştürülebildiğinden, şirketler ve büyük yatırımcılar teorik olarak işlemlerini öncelikle Tether ile gerçekleştiriyor ve sonrasında istedikleri borsalara gönderiyorlar. Çünkü Tether dolar destekli olduğu için fiyat volatilitesi diğer kripto para birimleri kadar yüksek değil.

Ancak Tether ve Bitfinex CTO’su olan Paolo Ardoino konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda farklı bir bakış açısı sunuyor. CTO’ya göre, kripto para birimlerini geleneksel paralar dönüştüremeyen ya da dönüştürmek istemeyen yatırımcılar Tether’ı tercih ediyor.

Compound Etkisi

USDT’nin piyasa değeri büyümesinin arkasındaki etkenlerden birinin de Compound’ın yarattığı etki olabileceği ifade ediliyor. Çünkü Compound platformunda listelenen birçok kripto para içinde sebebi belli olmayan bir şekilde Tether en popüler kripto haline geldi. Geçtiğimiz hafta Compound protokolünde 150 milyondan fazla USDT depolandığı bildirildi.

Tüm bunların yanında USDT’nin piyasa hacminin artmasıyla kripto para sektöründeki önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Piyasa değeri, tüm kripto pazarının sadece %4-5’i kadar olsa da yine de USDT, gittikçe daha fazla borsa ve diğer hizmet sağlayıcıları tarafından benimsenen hacmin ve zincir değerinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.