reklamı kapat

Tether Açıklaması: “Bütün Rezerv Dolar Değil”

Tether resmi internet sitesindeki açıklamayı değiştirdi.
14 Mart 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Tether resmi internet sitesindeki açıklamaları güncelledi. Yeni açıklamada dolar destekli stabil coin USDT’nin %100 fiat rezervleri tarafından desteklenmeyebileceği belirtildi.

Tether Açıklaması

Açıklamada stabil coin’in diğer varlıklarla da desteklendiği belirti. Sitede yer alan açıklama şöyle:

Bütün Tether’lar her zaman %100 rezervlerimizle destekleniyor, bu rezervin içinde fiat para birimleri ve nakit değerler yer alıyor. Zaman zaman diğer varlıklar ve Tether tarafından verilen kredileri de içeriyor. 3. tarafların ve kurumların oluşturduğu kolektif rezervleri de kapsayabiliyor.


Diğer yandan Tether’ın daha önceki açıklamaları şubat ayının ortalarına kadar şu şekildeydi:

Bütün Tether’lar her zaman bire bir, rezervlerimizde bulunan geleneksel para birimleriyle desteklenir. Yani 1 USDT her zaman 1 dolara eşit oluyor.

Tether Raporları

Tether daha önce de eleştiri ve soru oklarının hedefi olmuştu. Bir dönem dolaşımda 1.9 milyar dolar USDT bulunuyordu. Birkaç rapor Tether’ın manipülasyon için kullanıldığını iddia etti, öte yandan bir rapor da Tether’ı destekledi. Ancak resmi kanallar herhangi bir denetimde bulunmadı.

Aralık ayında Bloomberg’in bir haberinde Tether’ın en azından dört farklı ay boyunca banka hesaplarında yeterli para bulundurduğunu açıklandı. Yine de tartışmaların alevi bir türlü sönmedi. Şirket kasım ayında Bahama merkezli bankasının hesaplarını ortaya koydu ve Tether’ın desteklendiğini ifade etti.

Tether ve yan firması kripto para borsası Bitfinex ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisonu (CFTC) tarafından Aralık 2017’de mahkemeye çağrılmıştı. Bu davayla ilgili herhangi bir detay ortaya çıkmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.