reklamı kapat

Telegram’a Büyük Darbe! GRAM Piyasaya Çıkamayacak Mı?

Telegram, SEC'e karşı verdiği Gram savaşını kaybedecek mi?
09:00
25 Mart 2020

Popüler bulut tabanlı mesajlaşma uygulaması Telegram‘ın Gram token’lerini piyasaya sürmesi uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor. New York Federal Mahkemesi tarafından verilen son kararda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun haklı olduğu sonucuna varıldı.

Telegram’ın Gram Satışına Engel

Bu da Telegram’ın 1,7 milyar dolarlık ICO’sunun ve kripto para satışının menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği anlamına geliyor. Mahkeme söz konusu token arzının ABD menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini belirtti ve bunun daha önceki emsal kararlarla da uyduğuna karar verdi. Mahkemenin Gram token’lerini piyasaya sürmeye karşı aldığı bu karar şu an geçici bir hükme sahip olsa da, bunun kesin emir olduğu düşünülüyor. Bu da Telegram ve SEC arasındaki savaşın büyük ölçüde bittiğini gösteriyor.

Mahkeme bir varlığın menkul kıymet olup olmadığına karar vermek için kullanılan Howey testinin kriterlerini inceledikten sonra Gram’ın ikinci bir halka açık piyasaya sürülmesinin menkul kıymet satışlarının piyasaya sürülmesini andırdığı sonucuna vardıklarını vurguladı.

“Mantıklı yatırımcıların” sadece değer saklama veya transfer etme işlemleri için 1,7 milyar dolar ödeyerek Gram token’ine sahip olmaya niyetli olmayacağının altını çizen mahkeme, Telegram’ın ilk başta Gram satın alanlara ikinci fonlama esnasında piyasaya yeniden satış yapma sonucunda elde ettikleri değeri maksimum seviyeye çıkartmalarını sağlayacak bir yapı kurduğunu ifade etti.

Yani mahkemenin burada değinmek istediği nokta, Gram token’lerinin ilk satışı esnasında buna yatırım yapan kişilerin, Telegram’ın ikinci bir satış yapacağını bilerek buna yatırım yaptığı ve direkt kazanç amacı güttükleri.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.