X


Teksas, Bankaların Bitcoin (BTC) Emanet Hizmeti Vermesine Yeşil Işık Yaktı

Teksas'ta kripto para devrimi!
07:16
11 Haziran 2021

Teksas Bankacılık Departmanı tarafından 10 Haziran tarihinde yayınlanan açıklamada, eyalet tarafından denetlenen bankaların bundan sonra müşterileri adına kripto para depolama hizmeti verebileceği belirtildi.

Teksas İçerisindeki Bankalara Kripto Para Müjdesi

Bankacılık komisyonu ve eyaletin ilgili regülatörlerlerinin onayı ile gelen bu müjde, kripto para sektörü için büyük bir değişimin yaşandığını göstermekte. Kripto para yatırımcıları direkt olarak ellerindeki yatırımları güvende tutabilmek için bir bankaya gidebilecek ve bankanın sigorta vb. hizmetlerinden kripto para yatırımı ile faydalanabilecek.

Teksas Bankacılık Departmanı bu konuda resmen bankalara izin verse de şu an için hiçbir bankanın buna yönelik adım atmadığı biliniyor. Buna rağmen yapılan açıklamada bankaların direkt olarak kullanıcıların özel anahtarlarının kopyalarını tutabileceği veya bir üçüncü parti ile anlaşarak müşterileri adına kripto para depolama işlemini orada yapabileceği  belirtiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto Paralar Güvende Tutulacak

ABD’de tröst hizmeti sunan bankaların ise kullanıcılarına çok daha farklı hizmetler sunma zorunluluğu var. Eğer bir banka ABD içerisinde tröst hizmeti veriyorsa “varlıkları güvende tutma ve istenmesi durumunda bunları zarar görmeden geri verme” gibi bir yükümlülüğe de uymak zorunda. Yapılan duyuruda bu hizmete tröst bankalarının ise dahil edilmediği görüldü.

Teksas’ın yanı sıra Wyoming de benzer bir adım atmış ve ABD’de bu konuda bir ilk olmuştu. ABD’nin en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase ve Kraken şimdiden regüle edilmekte ve borsa içerisinde oluşturdukları Custody hizmeti ile emanet hizmeti vermekte. Bu da aslında Teksas içerisindeki bankaların söz konusu hizmet için ilgili borsalardan biri veya birkaçı ile çalışmak zorunda olabileceğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar