X


Stellar’ın Büyük Ortaklık Adımı XLM’e Yükseliş Getirdi!

Stellar’ın dün açıklanan ortaklığı XLM’in düşüşünü engelledi.
10:23
5 Ocak 2021

Ukrayna hükümeti, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmak için amacıyla harekete geçti ve CBDC platformu olarak Stellar Blockchain ağını seçti. Bu haberin ardından tüm piyasada yaşanan düşüşe rağmen Stellar’ın artışa geçtiği görülüyor.

Stellar, Ukrayna ve CBDC

Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Development Foundation (SDF), dijital varlıklar ekosistemi ve Ukrayna’nın ulusal dijital para birimini oluşturmak için Mutabakat Zaptı imzaladı.

Öte yandan Dijital Dönüşüm ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov’a göre Ukrayna Ulusal Bankası, 2017’den beri CBDC uygulama olasılığını araştırıyor ve Stellar ortaklığı artık dijital para geliştirmenin temelini oluşturacak.

Yaptığı açıklamada, “Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna’da dijital varlıkların geliştirilmesi için yasal ortamı yaratmaya çalışıyor.” sözlerini kullanan Bornyakov açıklamasına şu şekilde devam etti:

Stellar Development Foundation ile işbirliğimizin dijital varlık endüstrisinin gelişimine ve küresel finansal ekosisteme entegrasyonuna katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Stellar’ın Önemli Gelişmeleri

Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb tarafından 2014 yılında başlatılan kripto para birimi projesi olan ve kar amacı gütmeyen kuruluş Stellar, geçen ay da Alman bankası Bankhaus von der Heydt (BVDH) tarafından bir euro stablecoin çıkarma projesi olarak seçildi. Ayrıca Alman düzenleyici BaFIN, Stellar’da tokenize tahvil piyasaya sürülmesini onayladı.

Bunlara ek olarak Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon, Ukrayna hükümeti ve diğer paydaşlarla Grivna’nın dijitalleştirilmesi için imzalanan ortaklığın bu ay resmi olarak başlayacağını söyledi.

Ayrıca birçok hükümet ile CBDC’ler konusunda görüşmeler yaptıklarını ifade eden Dixon, “Tüm dünyadaki hükümetler ve kurumlarla CBDC’lerin piyasaya sürülmesi ile ilgili temel hususlar hakkında görüşmeler yaptık. Bu kuruluşların hepsi olmasa da çoğunun teknoloji şirketleri olarak tasarlanmadığını ve destekledikleri çok sayıda kitleye sahip olduklarını hatırlamak önemlidir. Bu da kamu-özel sektör ortaklığını işleri doğru yapmak için çok önemli hale getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Stellar Fiyatı

Bu pozitif gelişmenin ardından Stellar (XLM) fiyatında da yukarı yönlü bir grafiğin oluştuğu görülüyor. Hatta şu anda hemen hemen tüm kripto para birimleri düşüş grafiği çizerken Stellar’ın hala yüzde 7 gibi bir yükseliş oranıyla ilerlediği görülüyor.  Stellar ile ilgili daha detaylı bilgilere “Stellar Nedir?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar