X


Son Dakika: SEC, Bu Popüler Borsayı ve Altcoin’i İncelemeye Aldı!

Kripto para topluluğunun artık taptaze yeni bir FUD'u var!
21:52
26 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para topluluğu heyecanla FOMC kararını beklerken büyük bir şok yaşadı. Popüler bir kripto para borsası ve altcoin SEC tarafından incelemeye alındı. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 37.700 dolar seviyelerine alıcı bulmaya devam ediyor. İşte detaylar!

SEC İnceleme Başlattı

Kripto borçlanma platformu Celcius Network ($CEL), SEC tarafından incelenmeye alındı. Aynı şekilde popüler kripto para borsası Gemini de inceleye alındı. FED açıklamasına dakikalar kala gelen duyuru şimdilik Bitcoin (BTC) fiyatına etki etmedi. Kripto odaklı borç verme hizmetlerinin SEC tarafından olumsuz karşılandığınız biliyoruz. Daha önce Celcius için bölgesel yasaklamaları görmüştük ancak bu sefer süreç daha da ciddileşti ve direkt olarak SEC tarafından inceleme başlatıldı.

Coinbase’in lending hizmeti için geçtiğimiz yıl SEC’e danıştığı günleri hatırlıyoruz. Popüler borsa SEC tarafından dava edilmekle tehdit edilmişti. Yazı hazırlandığı sırada CEL token fiyatı %5 artışla 2,31 dolardan fiyatlanmaya devam ediyor. İncelemenin bir davaya dönüşüp dönüşmeyeceğini ise ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

SEC ve Kripto Paraları Bekleyen Tehlike

Borç verme hizmetlerinin kripto para projeleri tarafından üstlenilmesi SEC’i rahatsız ediyor. Ülkedeki bankaların yerini alan bu platformlar yatırımcılarına çok daha iyi kazançlar sağlıyor. Faizlerin 0,25 olduğu bir ülkede %10’un üzerinde asgari faiz veren platformlar elbette düzenleyicileri rahatsız eder. Sıcak paranın bankalardan çıkarak kripto para ekosistemi içinde dolaşıma girmesi ulusal ekonomiyi de tehdit eden bir risktir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda özellikle DeFi protokollerinin ilerleyen süreçte en azından ABD vatandaşlarına hizmet veremediği günler görebiliriz.

SEC bu konuda net bir tutum sergiliyor. Gemini ve CEL Token soruşturması artık token ihracının yanı sıra “paralel banka” soruşturmalarına da şahit olacağımız günleri getirebilir. Ripple aylardır XRP tokenin menkul kıymet olmadığını ve ihracının yasalarla belirlenemeyeceğini anlatmaya çalışırken şimdi de DeFi platformları “banka” olmadıklarını ispat etmeye çalışacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar