X

SON DAKİKA: İran’ın, Bitcoin (BTC) Madenciliğini Eylül Ayına Kadar Yasakladığı İddia Ediliyor!

İran'dan kripto para sektörüne darbe!
10:07
26 Mayıs 2021

Çin’deki Bitcoin (BTC) madencilik yasağı ve regülasyonları sonrası bütün gözler madencilik potansiyeli olan diğer ülkelere çevrilmişti. Son dönemde artan madenci sayısı ile dikkat çeken İran, şimdi ise büyük bi yasak ile anılıyor.

İran, Bitcoin Madenciliğini Yasaklıyor

CN Wire tarafından aktarılan bilgilere göre İran, ülkede yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle eylül ayına kadar Bitcoin (BTC) madenciliğini yasaklıyor. İran içerisindeki elektrik sorunu aslında aylardan beri gündemde ve Hasan Ruhani ile diğer yöneticiler, bunun fosil yakıt tabanlı enerji kullanımı ve ilgili kaynaklara ulaşılmaması nedeniyle gerçekleştiği iddialarını yalanlıyordu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ünlü ekonomist Şant Manukyan da bu bilgiyi ilk paylaşanlardan birisi oldu. İran’ın Bitcoin madenciliğini ve BTC’yi genellikle ABD’deki yaptırımlara yönelik kullandığı biliniyor. Hala yaptırımların etkisinde olan İran, ambargoyu ise BTC ve diğer kripto paralarla aşıyor.

İran’ın Elektrik Sorunu, Bitcoin Madencilerini Vurdu

Başkent Tahran olmak üzere birçok şehirde yaşanan elektrik sorunu aylardan beri çözülemedi ve ülkenin Bitcoin madencilik altyapısının devamlı büyümesi de durumu daha kötüleştirdi. Aktarılan bilgilere göre İran yönetimi ek kaynak bulamadığı için eylül ayına kadar Bitcoin madenciliğini tamamen durdurmayı uygulamaya aldı.

Bitcoin madenciliğinin yüksek oranlarda elektrik tüketimi gerektirdiği biliniyor ve bu işlemlerin tamamen durdurulması, ülkedeki kesintileri bir noktaya kadar durdurabilir. Eylül ayından sonra İran’ın nasıl ilerleyeceği ise küresel kripto para madencilik sektörünün gidişatını belirleyebilir. Dünyadaki Bitcoin madenciliğinin %5’inden fazlasının İran merkezli olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • poyraz
    3 hafta önce

    amborga varken götüm götüm madencilik yapcaz diye tutuşmuşlardı nankör ülke amk

    1