X


Son Dakika: IMF’den Bitcoin (BTC) Uyarısı!

IMF yeniden Bitcoin hakkında açıklama yaptı, BTC 37.500 direncini şimdilik aşamadı.
21:33
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralarla alakalı BIS, IMF ve Dünya Bankası hep negatif açıklamalarda bulundu. Bunlardan bir yenisi ise birkaç dakika önce yayınlandı. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 37.500 direncini aşmaya çalışıyor. Peki IMF’in uyarısının detayları neler?

IMF Bitcoin Uyarısı

IMF El Salvador hakkında yetkilileri Bitcoin‘in yasal ihale statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya çağırdı Ayrıca Bitcoin destekli tahvil ihracı ile ilgili risklerle ilgili endişelerini dile getirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) açıklamasında şunlara değindi;

“Eylül 2021’den bu yana hükümet, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ediyor. Bununla birlikte, bir kripto para biriminin yasal ihale olarak benimsenmesi, finansal ve piyasa bütünlüğü, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerir. Ayrıca şarta bağlı yükümlülükler de oluşturabilir. Yöneticiler, finansal katılımı artırmanın önemi üzerinde anlaştılar ve Chivo e-cüzdan gibi dijital ödeme araçlarının bu rolü oynayabileceğini düşündüler. Bununla birlikte, Chivo ve Bitcoin‘in yeni ekosisteminin sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi gereğini vurguladılar. Bitcoin’in finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunması üzerinde kullanımının yanı sıra ilgili mali koşullu yükümlülüklerle ilgili büyük riskler olduğunu vurguladılar. Yetkilileri, Bitcoin’in yasal ihale statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya çağırdılar. Bazı Yöneticiler ayrıca Bitcoin destekli tahvil ihracı ile ilgili riskler konusunda endişelerini dile getirdiler”.

Daha önce de benzer uyarılarda bulunan IMF, El Salvador’u yolundan döndüremedi.

El Salvador ve Bitcoin (BTC)

JPMorgan geçtiğimiz yıl yayınladığı bir raporda, El Salvador’un attığı Bitcoin adımıyla birlikte önemli bir gider kalemi olan “sınır ötesi işlem maliyetlerini” düşürdüğüne dikkat çekti. Bu açıdan Bitcoin’in ülkeye ciddi faydalar sağlayabileceği konusuna değinildi. Öte yandan vatandaşların finansa erişimi konusu da Bitcoin ile çözülüyor. Ülkenin yerel Bitcoin cüzdanını kullanan vatandaşların sayısı bankadaki hesapların çok daha üzerine çıktı.

Nayib Bukele her Bitcoin düşüşünde El Salvador’un BTC hazinesini genişletiyor ve orta vadede bu yatırımın ülkeye ciddi getirisi olacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar